Taksikuski suuttui, kun olimme menossa synttärijuhliin ja osasin sanoa vain juhlapaikan nimen sekä kaupunginosan
Paremmat vehkeethän kuskeilla on osoite selvittää, kun meillä taviksilla! Lähes huusi minulle että pitäisi tietää kadunnimi ja lapsi jo väänsi itkua että eikö hän pääse synttäreille. Kyseessä siis eräänlainen nuorisotalo, jossa kerhotoimintaa ja myös lastensynttäreitä. Juhlat alkoivat 17.00, taksi tuli pihaamme 17.15 ja olimme perillä juhlapaikalla 18. 20. En halunnut maksaa turhasta kiertelystä ja kävimme kuskin kanssa melkoisen sanasodan siinä pihassa.
Muok. tapahtui siis tietenkin eilen.
Kommentit (19)
Sinun olisi pitänyt selvittää se osoite jo ennen taksin tilaamista. Minä ilmoitan aina - siis aina taksin tilauksen yhteydessä myös osoitteen, minne olen menossa. Näin taksi pystyy jo tullessaan hakemaan minua tarvittaessa selvittämään osoitteen, jos liikutaan hänelle vieraammilla seuduilla.
Jos sanon tyyliin "nuorisotalo Pilke, marttilassa" (nimet keksittyjä) niin oletan kyllä taksikuskin osaavan sinne etenkään, kun tämä ei ole mikään Helsinki!
Ap
Siis mikä ihme vehje niillä taksikuskeilla on, jotka mystisesti osaa selvittää osoitteen? Ei tullut mieleen etukäteen kysyä juhlan järjestäjältä osoitetta
Kyllä sun itse pitää osoite tietää minne olet menossa.
Olisit vain sanonut kuskille, että paikka sijaitsee Porvoossa.
Totta kai sä maksat paikan etsimisen, jollei sulla ole antaa oikeaa osoitetta. Ja jos lapsi oli myöhässä ja pettynyt, niin syy siihen löytyy peilistä.
Pitäisikö sen taksikuskin ruveta kännykällä googlailemaan että missä joku semmonen paikka on jonka nimeä sä et itsekään välttämättä tiedä. "Se on joku nuorisotalo tai juhlapaikka marttilassa, aja sinne, ollaan jo myöhässä"
Outo taksikuski. Minä olisin vääntänyt mittarin päälle ja hartaasti ja pitkään googlaamalla selvittänyt, minne ollaan menossa. Matkallesi olisi kertynyt hyvinkin lisää hintaa. Mutta ok, eihän se minun ongelmani ole, jos rouva ei osaa ihan perusjuttuja aikuisten elämästä.
Taksikuskit eivät osaa koko Suomea ulkoa.
Millainen tonttu ei tiedä osoitetta, jonne on menossa ja vielä venkuroi laskusta kun toinen etsii kristallipallostaan tien.
Nykykuskit ei tunne paikkoja, joten niille täytyy kertoa tarkka osoite aina.
Ihmeellistä! Taksi ei siis tiennyt missä lasten kerhoja ja synttäreitä järkätään? Lapsikin jo itki kun pelkäsi ettei pääse. Syyllinenhän on selvästi tietämätön taksikuski, eikä osoitetta selvittämätön äityli. Kauheat traumat varmasti jätti tuhma taksisuhari.
Minä laitan aina ulkomailla hotellin osoitteen lompakkoon.
Sitten ei tarvi mussuttaa mitää uglabuglua, kun kaivaa vaan osoitteen esille.
Otappa typykkä opiksi.
Sinccis
Outoa myös, jos juhlien järjestäjä ei jo kutsussa maininnut Nuorisotalo XYZ, Jokutie 1, Marttila.
Vierailija kirjoitti:
Siis mikä ihme vehje niillä taksikuskeilla on, jotka mystisesti osaa selvittää osoitteen? Ei tullut mieleen etukäteen kysyä juhlan järjestäjältä osoitetta
Puhelin ja siinä google?
Tulit palstalle siis kertomaan oman tyhmyytesi.
Sinccis
Heinäkuun jälkeen on liikenteeseen tullut kaikenlaista suharia.
Ei ole enää kuskille paljon vaatimuksia. Eikä oikein voi enää puhua mistään palvelustakaan.
Hinnat olivat tutkitusti nousseet taksiuudistuksen jälkeen! Hieno taksiuudistus!
Melko todennäköistä, että vielä heinäkuussa olisitte noilla tiedoilla päässeet kohteeseen ongelmitta.
Nykyään täytyy muistaa myös hinta sopia etukäteen.
Ei ollut kyllä taksikuskilla mikään oikeus suuttua.
Mun mielestä kuski asiakaspalveluhengessä ois voinut vaikka pirauttaa taksikeskukseen / toiselle taksille ja kysyä paikasta. Todennäköisesti osoite olisi selvinnyt parissa minuutissa.
Toinen vaihtoehto ois ollut, että ap soittaa juhlan järjestäjälle / jollekin muulle juhlijalle ja kysyy osoitetta.
Nykyään täytyy vaan olla tyytyväinen, jos joskus pääsee lähellekään tarkoitettua paikkaa, osoitekaan ei aina auta, eikä matkalla oo tullut ryöstetyksi tai raiskatuksi.
Mulle suuttui taksikuski jolta olin tilannut kyydin yliopistolle tietylle laitokselle sukulaisen väitöstä katsomaan. Kuski lähti ajamaan täysiin väärään suuntaan, jolloin tiedustelin lauhkeasti miksi ajaa sinnepäin. Yliopisto oli joskus 30 vuotta sitten ollut kuskin ajattelemassa paikassa. Oikaisin edelleen täysin asiallisesti että ei, laitos on nykyään siellä ja siellä mutta tästä mies alkoi nakkelemaan niskojaan. Ilmeisesti olisi pitänyt kiltisti mennä väärään paikkaan. Myönnän että avauduin matkan päätyttyä kuskin asenteesta. Pari sukulaistätiä katsoi vierestä haavi auki näytelmää.
Kerran otin vahingossa pimeän taksin ja neuvoin sitten tietä muutoin asialliselle somalinuorukaiselle joka ei oikein tuntenut kaupunginosia. Kerran annoin pakit kalapuikkoviikselle "jonka ajovuoro loppuis kohta, vink vink".
Google mitään?