Saako hampaan poistosta tullutta koloa puhdistaa mitenkään?
Ällöttää kun niin iso onkalo poskihampaan kadottua ja sinne menee kaikki mitä suuhun laittaa vaikka miten purisi toisella puolen ja nielisi äkkiä.
Kuvottaa😵
Kommentit (15)
Uh, muistan vieläkin kuinka kamalaa tuo oli! Sen kuopan kesti sitä paitsi yli vuoden mennä kokonaan umpeen, ja kun olin niin pitkään pureskellut pelkästään toisen puolen hampailla, en oppinut sen jälkeen enää ikinä uudelleen syömään normaalisti.
Purskuttele puhtaaksi aina kun olet syönyt jotain.
..joko ne eiliset ohjeet unohtui..??
Syö sosekeittoja ja juo vettä päälle, niin aukko pysyy puhtaampana. Se paranee ihan nopsaan kunhan et tonki sitä edes kielellä.
Luulen, että menetetty tapaus tuon verihyhmän kannalta, koska eilen piti tuppoja vaihdella kun en halunnut verilimakasaa pitää suussa ja oksennella.
Lisäksi uskaltauduin toisella puolen syömään pikkupalasiksi pilkkomaani pehmeää sämpylää ja tänään syönyt ruokaa, toki vain toisella puolen hampaistoa.
Tämä on inhottavaa ja kuoppa iso, buranaa olen popsinut särkyyn, äsken viimeksi. Jotain jätettä siellä on nytkin, Corsodyl- suuhuuhdetta mies haki apteekista, mutta tiedä tohtiiko sitä käyttämään, lukenut että aika myrkkyä..
Ap
Se kolo näyttää siltä, että siellä on jotakin, en tiedä mitä. Ruoanjämää vai asiaankuuluvaa ienpintaa tms en tiedä, ällöttävä yhtäkaikki.
Tekisi niin mieli kaivella sitä ja irrottaa kaikki irtoava.
Ap
Saa purskutella Corsodylillä ja vedellä. Älä mene ronkkimaan sitä kuoppaa millään!
Vierailija kirjoitti:
Luulen, että menetetty tapaus tuon verihyhmän kannalta, koska eilen piti tuppoja vaihdella kun en halunnut verilimakasaa pitää suussa ja oksennella.
Lisäksi uskaltauduin toisella puolen syömään pikkupalasiksi pilkkomaani pehmeää sämpylää ja tänään syönyt ruokaa, toki vain toisella puolen hampaistoa.
Tämä on inhottavaa ja kuoppa iso, buranaa olen popsinut särkyyn, äsken viimeksi. Jotain jätettä siellä on nytkin, Corsodyl- suuhuuhdetta mies haki apteekista, mutta tiedä tohtiiko sitä käyttämään, lukenut että aika myrkkyä..Ap
Onko tämä suurin operaatio mitä sulle on tehty? Anteeks nyt vaan, mutta tuntuu melko liiotellulta valitukselta mitättömän toimenpiteen vuoksi. Ei kukaan kuole jos ei joka päivä syökkään, voi olla päivän pari vähemmälläkin jos on noin kamalan hankalaa.
Mikään ei voita sitä tunnetta ja makua suussa kun verihyytymä irtoaa ja poistokohta rupeaa mätäneen, nami nami
Corsodyl hyvä ja auttaa. Sillä huuhtelet, kaivella EI saa!
Älä kaivele, anna olla nyt vaan. Kyllä se siitä, kunhan poistoalue paranee niin sitten voi puhdistaa huolellisemmin. Corsodylillä voit varovasti huljutella, mutta älä purskuttele voimakkaasti, tai se hyytymä irtoaa.
Mene nyt hyvä ihminen huomenna näyttämään sitä hammaslääkärillesi kun asia sinua on kovasti askarruttanut ja huolettanut jo heti kun operaatiosta kotiuduit. Pyydä kirjalliset hoito-ohjeet.
Aina juttu minkä muistan omasta on että älä sorki sitä. Ällöttää ja vit*ttaahan se mutta älä. koske.siihen.
Hyi toi on inhottavaa. En todellakaan kaiveöllut kuoppaa millään, purskuttelin vain, mutta silti kuoppa rupesi haisemaan ja kipeytyi. En tiedä menikö siihen purskuttelusta huolimatta ruuantähteitä jotka rupesivat mätänemään siellä. No hammaslääkäriin uudellen, kuoppaa huuhdeltiin siellä ja laitettiin (kauhean pahanmakuinen) lääketukko ja aloitettiin ab-kuuri. No parempi tuo lääketukon maku silti kuin se mädän haju :O
Ei todellakaan! Sen verihyytymän pitää antaa olla tai luu paljastuu, mistä seuraa että ikenesi paranee tavallisen tavan sijaan hyvin hitaasti ja mahd. ylijäämäriekaleet mädäntyvät pois mikä maistuu ja haisee todella pahalle. Itselleni kävi niin yhden viisaudenhampaan kanssa.