Miten päästä yli typerästä ihastuksesta?
Ensimmäistä kertaa tässä tilanteessa.
Miehen kanssa ollaan oltu yhdessä jo vuosikaudet joista viimeiset kaksi on mennyt ihan penkin alle. Olen aidosti tehnyt kaikkeni että saataisiin suhde taas toimimaan. Luulen että mies on yksinkertaisesti muhun kyllästynyt mutta ei halua sanoa sitä ääneen ja erota ei halua. Enkä halua minäkään erota. Pariterapiaan se ei suostu ja mikään ei vain muutu, mies on jääräpäinen ja sen mielestä meillä on kaikki hyvin. Seksiä ollut viimeksi joku puoli vuotta sitten.
Noo asiaan. Nyt on käynyt niin että olen rajusti ihastunut mieheen joka olemuksesta ja käytöksestä päätellen tuntee samoin. Tunnen ensimmäisen kerran moneen vuoteen oikeasti iloa ja onnea aamulla herätessö ihan vain tän tunteen takia. Mitään siis ei ole tapahtunut eikä tule tapahtumaan. Tahtoisin vaan oman mieheni takaisin näiden tunteiden kanssa.
Olen miettinyt että olenko sika jos kerron omalle miehelleni että näin on käynyt. Jos se vaikka havahtuisi jotenkin? Ja loppupeleissä ihan sama vaikka sitten jättäisi mut. En mä sitä halua mutta en jaksa enää tätä tilannetta.
Kommentit (5)
Ei sinun tarvitse mitään tehdä. Nauti siitä ihanasta tunteesta, että olet ihastunut. Se tekee hyvää kehollesi ja mielellesi. Ihastumista ja endorfiinejä jatkuu noin 2 kuukautta. Sitten se on ohi. Voit jatkaa arkeasi taas miehesi kanssa. Olisi todella tyhmää alkaa endorfiineissä kehitteleen avioeroa tai jotain muuta draamaa. Nauti vaan menemään.
No se tässä on se isoin ongelma että en aidosti tahdo näitä tunteita muita kun omaa miestäni kohtaan. Se suo missä tällä hetkellä tarvotaan tuntuu vaan niin loppumattomalta että en tiedä mistä niitä tunteita enää kehittäis.
En ole pettämässä, mulla ei luonne eikä mielenkiinto riitä siihen. Kamalaa mutta nyt vasta muistaa miten hyvältä voi tuntua huoleton onnellisuus ilman jatkuvaa vääntöä. Yritän varmaan jatkossa välttää tilanteita missä tohon mieheen voisin törmätä. Missään nimessä en kerro miehelleni sen henkilöllisyyttä, liikaa ongelmia moneen suuntaan vain siksi että meillä menee huonosti ja mä ihastun toiseen. Ei se sen toisen miehen syytä ole.
Kyllä tarvitsee tehdä. Ei se ihastuminen siihen jää että istuu sen päällä pari kuukautta ja sitten taas arki kotona onkin ihanaa ja parisuhde kukoistaa. Tämä ihatsuminen menee ohi. Mutta seuraavia tulee. Se loitontaa teitä entisestään. Jonain päivänä kohdalle tulee se ihastuminen, jossa sydän läpättää liian villisti ja joka on molemminpuolinen ja sitten tapahtuu niitä isoja juttuja. Sun on saatava sun oma parisuhde kuntoon sitä ennen ja se voi vaatia miehesi shokeeraamista todellisuuteen vaikkapa juurikin sillä, että kerrot ihastuneesi toiseen. Jos hän ei sitä muuten tajua, niin siitä pitäisi osata tehdä johtopäätöksiä, että kaikki ei sittenkään ole hyvin.
Et siis oo sika jos kerrot. Sen sijaan jos salaat todellisia tunteitasi, niin se voi olla alku sikailun piinalliselle tielle ja jo sinänsä tuollaisen asian salaaminen voi olla kyseenalaista.
Suosittelen että kerrot, että olet ihastunut. Siitä on helpompi päästä eteenpäin (terapiaan tai eroon). Jos taas annat tilanteen kehittyä ja petät miestäsi. Ongelmista eteenpäin on monin kerroin hankalampaa (olkoot sitten ero tai suhteen jatkaminen).
Äläkä missään nimessä sano kehen ihastus kohdistuu. Ihan sama olkoot tuntematon tai tuttu miehelles.