Mitä leivän päälle (maito-)juuston sijaan?
Olen joutunut jättämään maitotuotteet kokonaan pois ruokavaliostani ja etsin hyviä korvaajia juustolle.
Mitä kaikkea leivän päälle voi laittaa, paitsi nyt tietenkin sitä tavallista juustoa, leikkelettä tai kurkunviipaleita?
Vegejuustot ovat ravitsemuksellisesti huonompia, kuin tavallinen juusto, joten ne saavat jäädä erikoistilanteisiin. Mutta mitä helppoa leivän päälle voisi laittaa? Heittäkää kaikenlaisia ehdotuksia. Esim. siskoni laittaa leivän päälle banaania. Itse en siitä yhdistelmästä tykkää, mutta jostain muusta uudesta ideasta voisin innostuakin.
Mitä itse tykkäisit laittaa leivälle, jos et käyttäisi juustoa/leikkelettä?
Kommentit (10)
Niin ja tietty vuohenjuustoa, buffalomozzarellaa ym. juustoja, joita ei ole tehty lehmän maidosta. (Oletan, että nimenomaan se lehmän maito on ongelma?)
Tapenadea eli oliivitahnaa! Voi tehdä itsekin tai ostaa kaupasta valmiina.
Pähkinä- tai mantelivoita. Hummusta. Tapenadea.
Keitettyä kananmunaa. Niitä voi keittää useamman jääkaappiin valmiiksi.
Erilaisia kasvitahnoja kuten hummus. Tomaattia, paprikaa, salaattia, kananmunaa, kalaa jne. jne.
mies on espanjalainen ja laittaa leivän päälle kaikenlaisia yrittilevitteitä, tekee niitä blenderissä. pohjana oliiviöljyä ja sitten vain yrttejä oman maun mukaan. nuo yrittahnat on ihan älyttömän hyviä, etenkin jos oliviiöljyn maku ei miellytä, niin yrtit peittävät sen tehokkaasti. Joskus tekee avokadotahnaa, laittaa joskus leivän päälle edellispäivän ruoanjämiäkin. Leipä on usein sitten paahdettu nopeasti pannulla, että tulee sellainen rapsakka pinta. yksi brittiläinen tuttavamme laittaa usein leivän päälle joko maapähkinätahnaa, purkkipapuja tai appelsiinihilloa tai marmeladia
treffit kirjoitti:
Avokadoa, hummusta, tonnikalaa tai makrillia vegaanimajoneesiin sekoitettuna. Kylmäsavustettua lohta. Katkarapuja vegemajoneesilla, johon puristettu sitruunan mehua. Salaatinlehtiä, tomaattia, paprikaa.
Tässä tuli heti hyviä! Tuota vegaanimajoneesia pitää ostaa ja kokeilla sitä tonnikalan tai katkarapujen kanssa. Tai vaikka savukalan.
AP
Ruisleipää ja päälle savukalaa. Muuta ei tarvita.
Mä käytän lähes aina vain oliiiviöljyä, valkosipulia ja suolaa. Paahdan leivän, lusikoin päälle öljyä ja hankaan sen leivän sisään valkosipulin puolikkaalla. Päälle muutama ripaus suolaa myllystä.
Joskus teen myös avokado-sitruunatahnaa tai hummusta, tai syön pelkästään tomaattiviipaleiden kanssa, mutta useimmiten tuo öljy.
Avokadoa, hummusta, tonnikalaa tai makrillia vegaanimajoneesiin sekoitettuna. Kylmäsavustettua lohta. Katkarapuja vegemajoneesilla, johon puristettu sitruunan mehua. Salaatinlehtiä, tomaattia, paprikaa.