Miten löysit työpaikkasi?
Kommentit (20)
Olen harrastanut yhtä asiaa intohimoisesti koko elämäni, joten oli luontevaa lähetellä avoimia hakemuksia alan firmoihin. En ole koskaan vastannut työpaikkailmoitukseen.
Kotisivulla kävin katsomassa ja täytin hakemuksen.
Soitettiin ja pyydettiin ottamaan nykyisestä paikasta loparit ja tulemaan sinne. Palkkaa lisää 50 pinnaa.
Ja näin tehtiin.
Työkkärintäti auttoi minua työllistymään.
APRILLIA!
Yritys tuli mieleeni ja kävin kotisivuilla, missä oli tuore työpaikkailmoitus, johon jätin hakemuksen.
Muistan kun tulin te harjottelupaikalle reppu selässä "mä aattelinkin että sä oot just sä".
Hain jotakin paikkaa lähettämällä netissä cv:n, ja kun sieltä myöhemmin soitettiin, en muistanut hakeneeni. Ihmettelin vaan, että kuka tämmöinen soittelija on, ja kun siinä puhelun alussa kysyivät, että onko yritys minulle ennestään tuttu, vastasin vaan pokkana, että ei. :D Rehellisyys vissiin peri maan, koska halusivat minut haastatteluun ja sain paikan.
Lähetin firmaan, jossa olin aiemmin ollut harjoittelijana, sähköpostia ja kysyin tarvitsevatko työntekijää. Oli juuri yksi projekti alkamassa niin kutsuivat käymään ja sovittiin, että aloitan hommat parin viikon päästä.
Ukko36 kirjoitti:
Soitettiin ja pyydettiin ottamaan nykyisestä paikasta loparit ja tulemaan sinne. Palkkaa lisää 50 pinnaa.
Ja näin tehtiin.
Pahus, mä sain vain 15% mutta edut noin muuten on aivan toista tasoa.
Mut joo, sama. Soitettiin ja kysyttiin vaihdanko työnantajaa.
Headhunter lähestyi LinkedInnin kautta
Osastonhoitaja soitti ja tarjosi kesätöitä.
Työharjottelun kautta. Olivat ilmottaneet koululle että ottaa harjottelijoita, joten hain sinne. Ja sain vakituisen paikan lopulta.
Minua kanssa pyydettiin töihin nykyiseen paikkaan.
Näin ilmoituksen mol.fi. Nykyisiin töihin olen noussut firman sisällä.
Vierailija kirjoitti:
Headhunter lähestyi LinkedInnin kautta
Samoin, valitettavasti paikka on osoittautunut kamalaksi. Työ on kivaa ja mielenkiintoista, palkka ja edut hyvät, mutta itse firma aivan läpimätä.
Parhaillaan olen tokalla haastattelukierroksella paikkaan jonka tuttava vinkkasi mulle.
Mol.fi on paras kanava -- sieltä löytynyt .
Hakemalla kiinnostavaan firmaan avoimella hakemuksella, vielä vieraassa maassa.
Kutsuivat haastatteluun vaikka juuri sillä hetkellä ei ollut mitään sopivaa paikkaa auki, parin kuukauden päästä soittivat ja kysyivät olinko vielä kiinnostunut. Nyt jo 10 vuotta talossa, neljäs ylennys juuri plakkarissa.
Vierailija kirjoitti:
Mol.fi on paras kanava -- sieltä löytynyt .
Oon siinä mielessä samaa mieltä, että sinne ilmoitetut paikat yleensä ovat olemassa ja rekrytarve todellista eikä pelkkää firman markkinointia tai nimireservin keräämistä.
Entinen esimieheni laittoi sähköpostia ja vielä soitti perään kertoakseen eräästä sijaisuudesta. Laitoin sitten rekrystä vastaavalle esimiehelle cv:ni ja lyhyen saateviestin, sain kutsun haastatteluun ja aloitin työt seuraavalla viikolla. Sittemmin sijaisuuttani on jatkettu (kesto nyt yhteensä n. 2,5 vuotta) sitä mukaa kun sijaistettava on ilmoittanut poissaolonsa jatkumisesta.
LinkedIn ilmoituksen bongasin, hain ja sain paikan, ilman suhteita tai suosittelijoita.