Hain töitä ja pääsin työhaastatteluun. Kun googlasin työpaikkaa ja työtehtävääni, sain tietää, että edeltäjistä 6 viimeistä on ollut 2-5kk töissä!
Löysin työpaikkailmoituksia eri päivämääriltä samasta firmasta. Kyseessä yksi työtehtävä, jota hoitaa vain yksi henkilö, eli työpaikkailmoitukset ovat koskeneet yhtä ja samaa työtä.
Uskaltaisinko kysyä syytä tiuhaan vaihtumiseen työhaastattelussa?
Kommentit (9)
Tottakai kysyt. Vai ajattelitko mennä töihin syystä piittaamatta?
Tottakai kysyt. Jotain outoahan siinä on, kun ei kukaan ole kovin pitkää aikaa viihtynyt. Palkan kanssa voidaan temppuilla ja ihan mitä vaan vaatia. Työsopimukseen kirjaamattomia asioita yms. Tarkkana nyt.
Itse kysyisin varmaan pokilla, että voinko ottaa yhteyttä edeltäjään ja kysyä lisätietoja työstä.
Tämähän vaan osoittaa, että olet tehnyt taustatyösi tämän paikan suhteen. Todellakin kysyisin. Voi olla, että kysyminen karsii sinut jatkosta, mutta silloin et olisi tuota työtä halunnutkaan.
Eli ehdottomasti kysyisin. Menee ainakin viihteestä, jos ei pysy asiassa.
Aika huonolta vaikuttaa. Menisin kuitenkin haastatteluun. Etköhän siellä saa jonkinlaista osviittaa miksi etsivät jatkuvasti uutta tekijää... Mun edellinen työpaikka oli semmoinen, missä ihmiset eivät yli vuotta viihtyneet. Pisimpään olleet olivat ehkä jokun 4 vuotta firman palveluksessa ja heitä oli vain kourallinen. Itse kestin 7kk. Suurelle vaihtuvuudelle on aina joku syy.
Mun edellinen työpaikka tuntui hakuvaiheessa unelmalta. Koulutusta vastaava työ, toimistotyöaika ja säännölliset lomat - ei taistelua heinäkuun lomasta tai jouluna työskentelystä.
Olin kaksi viikkoa, kunnes aloin hakea seuraavaa työtä. En halunnut jäädä työttömäksi, joten hammasta purren ja itkua vääntäen olin siellä yhteensä 3kk ennen kuin sain seuraavan työn.
Pomo alkoi huutaa, kun vein irtisanomisilmoituksen. Suostuin olemaan siellä vielä 2 viikkoa, jotta saisivat rekryttyä seuraajani. Sinä aikana pomo ei puhunut minulle sanaakaan.
Olen nyt jälkikäteen saanut kuulla edeltäjiltäni, ettei siellä ole kukaan viihtynyt yli puolta vuotta. Olisinpa tämän tiennyt, olisin jättänyt hakematta kokonaan.
Puhelinmyyntialalla on yleistä lyhyet työsuhteet. Ei muuta, kuin luuria käteen ja pois vauva.fi-sivustolta!
Vierailija kirjoitti:
Puhelinmyyntialalla on yleistä lyhyet työsuhteet. Ei muuta, kuin luuria käteen ja pois vauva.fi-sivustolta!
Tämä haettava työ on ylempää korkeakoulututkintoa vaativa asiantuntijatyö.
ap
Luuletko että sinulle tullaan vastaamaan rehellisesti? Jättäisin työhaastattelun väliin. Joku syy ihmisillä on ollut tuolta häipyä pikaisesti.