Julkiselle puolelle gynekologille?
Onko kukaan käyttänyt tavallisen terveyskeskuksen palveluja gynekologisissa ongelmissa? Ei ole varaa yksityiselle ja pitäisi päästä johonkin vastaanotolle ongelmani kanssa. Tutkivatko moisia siellä?
Entä hormonikierukan poisto ja uuden asennus, onnistuuko se tavan terveyskeskuksessa? Yksityisten hinnat ovat hurjat ja kohta tuo kapistus pitäisi vaihtaa. Sain sen taannoin sairaalassa kystien hoitoon enkä joutunut tuolloin maksamaan muuta kuin poliklinikkamaksun.
Kommentit (7)
Kyllä tuo onnistuu ihan tavallisessa ehkäisyneuvolassa tai terveyskeskuksessa. Ei siihen tarvita sairaalan poliklinikoita.
Ehkäisyneuvola vai mikä onkaan viralliselta nimeltään.
Minä pääsin neuvolan lääkärille e-pillereiden ja mahdollisten gynekologisten vaivojen takia :)
Luulen, että oli joku naistentautien erikoislääkäri, mutta ihan varma en enää ole.
Kiitos! Entäpä tekeekö yleislääkärit gynekologisia tutkimuksia? Joku ihmeen patti (liekö taas uusi kysta) vaivaa ja tekisi mieli se tarkistuttaa. Ajattelin, josko terveyskeskus voisi tuossa auttaa. Huomenna sinne soittelenkin, mutta kyselen ensin täällä, millaista palvelua muut ovat saaneet.
Suosittelen menemään terveyskeskukseen päivystyskäynnille juttelemaan, saat varmastikin lähetteen naistentautien erikoislääkärille. Ei taida yleislääkärit vaihtaa kierukkaa, varma en kyllä ole.
Tuskin ilman yleislääkärillä käyntiä saat lähetettä mutta voithan varmistaa asian ja soittaa asemalle ensin, ettet ainakaan maksa turhasta. Tk käynti maksaa n.20e ja erikoislääkärillä käynti n.40e.
Yleislääkärillehän nuo aina lähettävät kierukan laittoon ja poistoon. Itselläni on kuitenkin aina tullut jotakin eriskummallista ja lopulta ovat joutuneet laittamaan lähetteen ihan oikealla gynekologille ehkäisyneuvolaan. Suoraan gynekologille olen päässyt ainoastaan sen yhden kerran, kun kierukan asennusta varten odotettuja kuukautisia ei kuulunut puoleen vuoteen ja oltiin sitä mieltä, että eihän sitä sitten kukaan tavallinen lääkäri osaa laittaa. Samaa kierukkaa poistettaessa terveyskeskuslääkäri useine apureineen ei löytänyt sitä (tai siis sen lankoja) millään ja epäilivät koko värkin olemassaoloa, mutta gynekologi sai sen ulos käden käänteessä ja uuden tilalle seuraavassa.
Soita sairaalan poliklinikalle ja kysy eikö niiden kuulu vaihtaa.