Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Epäreilu tilanne töissä

Vierailija
22.01.2019 |

Töissä on kaksi naishenkilöä, olkoot vaikka Sirpa ja Raija. Sirpa ja Raija ovat parhaat ystävykset sekä työpaikalla että vapaa-ajalla ja se alkaa häiritä työntekoa joten Sirpa saa potkut. Minut otetaan Sirpan paikalle ja Raija ei ole tyytyväinen ja yrittää tehdä omasta elämästäni vaikeaa. Hänen pitäisi kouluttaa minut uuteen tehtävään mutta sen sijaan minut on jätetty oman onneni nojaan. Olen siis yrittänyt kouluttaa itse itseäni ja tehdä työt parhaani mukaan. Raija on alkanut myös puhumaan minusta muille selkäni takana.

Muut työntekijät huomasivat asian ja kertoivat pomolle, jolloin Raija joutui puhutteluun. Tämän jälkeen hän tietenkin suuttui (minulle) ja lopetti vähäisenkin kommunikaation meidän välillä.

Kysymys on että miten tälläisen tilanteen voi hoitaa aikuismaisesti?? Meidän pitäisi pystyä työskentelemään parina mutta kaikki kostautuu minulle kun Raija jättää kertomatta asioita, joita en tiedä sillä minua ei ole perehdytetty! Mitä ihmettä voin tehdä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea tuossa on mitään tehdä. Joko vaihdat työpaikkaa, tai juttelet pomolle, että tilanteesi on mahdoton.

Harmi.

Vierailija
2/7 |
22.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt kun muut ovat jo keskustelleet pomon kanssa, sinun pitää myös. Kerrot kaiken tuon, mitä on tehnyt tai jättänyt tekemättä. Asiallinen ja kunnon keskustelu pomon kanssa. Pyydät, jos mahdollista, toisen perehdyttäjän. Kohta saat muuten pomon haukut, kun et osaa asioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano suoraan esimiehellesi, että perehdytys on hyödytöntä yhteistyökyvyttömän henkilön kanssa. Esimies voi tällöin ryhtyä toimiin ja saada tilanteen vielä kuriin. Omalla toiminnalla on mahdotonta vaikuttaa toisen asenteeseen, kun olet jo muutenkin syytön toisen potkuihin ja sinulle kostaminen on vain lapsellista.

Vierailija
4/7 |
22.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai tuossa voi muuta, kuin valittaa pomolle vaikka joka päivä. Pitää kirjaa, mitä Raija on tai ei ole tehnyt päivän aikana. Miten oma työskentelysi ei ole mahdollista toisen takia ja miten perehdytystä ei ole tehty. Ehkäpä Raijakin saa potkut.

Vierailija
5/7 |
22.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerro pomolle varmasti ymmärtää taustat tietäen niin saat toisen perehdyttäjän.

Vierailija
6/7 |
22.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hölyn pölyä, ei noin heppoisesti pysty potkuja antamaan. Älkää nyt sentään noin helppoon menkö 😁

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hölyn pölyä, ei noin heppoisesti pysty potkuja antamaan. Älkää nyt sentään noin helppoon menkö 😁

Saattaa olla, että "Sirpa" ei saanut potkuja vaan esim siirrettiin toiseen yksikköön, toisiin tehtäviin, työnkiertoon JneTmvYms .. Ehkä ap ei halunnut yksiköidä.

Tarina kuulosti tutulta, itse olen kokenut vähän samanlaista, joskin vuosia sitten. Tiedän, että liian syvä ystävyys saattaa joissakin duuneissa olla oikeasti tosi paha ongelma. Tai lähinnä se, jos ystävyys häiritsee työntekoa ja muuta työyhteisöä. Silloin on monasti ratkaisuna hajottaminen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kaksi