Kokeilin meikkaamista ensimmäistä kertaa - ristiriitaiset fiilikset!
Olen 29-vuotias nainen ja olen aloittanut meikkaamisen. En ole koskaan ennen meikannut. Teini-iässä koin ahdistavaksi kaikki naiselliset jutut ja tunsin itseni alastomaksi peittävän mekonkin kanssa. Halusin olla seinäruusu, koska en ole koskaan pitänyt huomiosta ja keskipisteenä olemisesta. Sanotaanko näin, että olen aina hävennyt ja kaihtanut kaikkea naisellista, koska sitä pidetään väheksyttävänä ja alistettavana asiana. Toisaalta olen aina salaa haaveillut klassisista mekoista bleisereineen, korkokengistä ja hiusten laitosta. Edelleen käyn sisäistä kamppailua asian suhteen ja olen jättänyt naisellisia vaatteita ostamatta tämän ajatuksen vuoksi (vaikka olisin pitänyt kovastikin kyseisestä vaatteesta).
En ole varma, johtuuko se sekä kasvatuksestani että yhteiskunnallisesta asenteesta täällä Suomessa. Vanhempani ovat aina pitäneet ulkonäöstä huolehtivia turhina ja typerinä ihmisinä. Samalla miehet haukkuvat naisellisia asioita ja että naisellinen nainen on automaattisesti tyhmä, turha nainen. Kaikki neutraalit tai miehekkäät asiat ovat oikeasti tärkeitä juttuja. Mutta sitten miehet valittavat, että suomalaiset naiset eivät ole tarpeeksi naisellisia ja katse suunnataan kohti ulkomaita...
Mutta niin. Tässä viikon sisällä meikkaaminen on toden totta alkanut kiinnostamaan ja siitä syytän korealaisia draamasarjoja. Olen aivan koukussa näihin sarjoihin, ennen en ole niitä katsonut! Korealaiset naisnäyttelijät ovat niin kauniita ja nätisti/luonnollisesti meikattuja. Miesnäyttelijätkin on puuteroitu ja näyttävät todella komeilta. Rupesin googlailemaan ja katsomaan youtubesta videoita korealaisista meikeistä ja tyyleistä ja niinhän siinä kävi, että olen ihan myyty... mutta tunnen valtavaa syyllisyyttä asian suhteen.
Minua kalvaa se ajatus, että meikkaaminen on väärin. Että jos nyt jatkan meikkaamista, alistun tietynlaiselle kulttuurinormille, jossa on pakko olla kaunis tai ei ole muuten menestynyt. Tuntuu myös kuin huijaisin ihmisiä meikkaamalla - näytän 20-vuotiaalta meikkaamisen jälkeen. En meikkaa erityisen vahvasti eli häivytän vain ihoni virheet, juonteet ja tummat silmänaluset meikkivoiteella, valokynällä ja puuterilla. Huulipunaa ja ripsiväriä en ole vielä kokeillut, mutta tekee mieli kokeilla... sain olemattomista kulmakarvoistani paremman näköiset värillisellä kulmakarvageelillä. Muutos on valtava! Hitsi, olen samaan aikaan todella innoissani ja peloissani. Mietin, mitä tuttuni mahtavat ajatella kun huomaavat, että olen aloittanut meikkaamisen. Jos tämä nyt jatkuu kahta viikkoa pidempään... olen vain meikannut kotioloissa eli ulos en ole uskaltanut mennä vaan pessyt sen kevyenkin meikkivoiteen pois kasvoiltani.
(...)
Kommentit (10)
Oletko jotain lestadiolaispiireistä vai miksi moinen ahdistus meikkaamisesta. Haloo. Se on ihan normaalia nykymaailmassa. Ollut jo vuosisatoja. Jo muinaiset kiinalaiset ja egyptiläiset ehostivat itseään todistetusti.
Tätä ei varmaan kukaan voi sun puolesta ratkaista. Suomessa tosiaan on normi, että naiset meikkaa. Varmaan osa meikkaakin vaan koska "kuuluu", mutta osa varmaan meikkaisi, vaikka se olisi vastoin normeja.
Itse koen meikkaamisen itsensä ilmaisuna, ihan samalla lailla kun joku pukeutuu tietyn tyylisiin vaatteisiinkin yms. Ei siinä mitään väärää ole. Meikkaa toki jos siitä tulee hyvä mieli!
Vierailija kirjoitti:
Ei meikkaaminen ole väärin. Mielestäni on vain kohteliasta muita ihmisiä kohtaan, että näyttää huolitellulta. Itse laitan kevyen ehostuksen joka päivä töihin.
No ei kyllä sen takia kenekään tarvi meikata itseään, ettei olisi epäkohtelias muita kohtaan. Jos haluaa meikata niin sitten meikkaa. Muita varten ei tarvitse enää vuonna 2019 meikata, näyttää heterolta tai mitään muutakaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei meikkaaminen ole väärin. Mielestäni on vain kohteliasta muita ihmisiä kohtaan, että näyttää huolitellulta. Itse laitan kevyen ehostuksen joka päivä töihin.
No ei kyllä sen takia kenekään tarvi meikata itseään, ettei olisi epäkohtelias muita kohtaan. Jos haluaa meikata niin sitten meikkaa. Muita varten ei tarvitse enää vuonna 2019 meikata, näyttää heterolta tai mitään muutakaan.
Ei tarvikaan, mutta minä meikkaan, koska näytän naturellina melkoiselta möröltä. Kevyellä ehostuksella taas saan itseni helposti nätiksi.
Miehet saattavat keskenään joskus vähätellä meikkaavia naisia, mutta tosiaaisa on, että huolitellusti pukeutunut, kohtuullisesti meikeillä parhaita piirteitään korostava nainen, on useimmiten se kaikkein viehättävin.
Miehen mielipide kirjoitti:
Miehet saattavat keskenään joskus vähätellä meikkaavia naisia, mutta tosiaaisa on, että huolitellusti pukeutunut, kohtuullisesti meikeillä parhaita piirteitään korostava nainen, on useimmiten se kaikkein viehättävin.
Pitää paikkansa. Onneksi minun mieheni oli rehellinen ja pyysi minua joskus meikkaamaan omaksi ja muiden silmäniloksi. Meikillä tosiaan voi saada ihmeitä aikaan, sen olen huomannut omalla kohdallani.
Oletko uskonnollisista piireistä vai miksi koet syyllisyyttä? Ihan turhaan koet, meikkaaminen on hauskaa!
En ikinä oppisi meikkaamaan vaikka kuinka yrittäisin, en ikinä. Onneksi ei tarvitse meikata. t. mies
Ei meikkaaminen ole väärin. Mielestäni on vain kohteliasta muita ihmisiä kohtaan, että näyttää huolitellulta. Itse laitan kevyen ehostuksen joka päivä töihin.