Näin lukihäiriöisenä viduttaa ihan hel veti sti nämä palstan kielipoliisit
Joka he ve tin avauksessa joku per s läpi huomauttelemassa milloin mistäkin,
Jokainen kyllä tajuaa mitä niissä likee.
Kommentit (7)
Olen kielipoliisi ja pidän tätä ominaisuuttani lähinnä rasittavana:/ Itse en täällä huomauttele muiden kirjoitusvirheistä, omassa mielessäni vaan totean.
En itsekään osaa täydellisesti kirjoittaa, mutta muiden kirjoitusvirheet ärsyttävät minua ja vievät huomioni pois itse asiasta.
Et voi olla lukihäiriöinen, jos osaat kirjoittaa (ja taivuttaa) oikein sanat "lukihäiriöisenä", "kielipoliisit" ja "huomauttelemassa"
Turhan usein tääl on viestejä joissa ei oo mitään tolkkua. Tai sitten otsikossa ja tekstissä asiat päinvastoin, pahimmillaan tekstissä ristiriita.
Älä välitä. Minä olen toimittaja, kirjoitan paljon - ja silti teen valtavasti virheitä.
Ota oppimiskokemuksena, niin mäkin teen :)
No on kyllä sellaisiakin viestejä täällä, että hyvälläkään tahdolla siitä viestistä ei saa selvää mistä on kyse. On vain satunnaisia sanoja peräkkäin.