Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Missä vaiheessa uskot ulkomaanmatkailun muuttuvan taas pelkästään rikkaiden etuoikeudeksi?

Vierailija
06.01.2019 |

Sanaa "taas" voidaan käyttää, koska näinhän asia oli menneinä vuosikymmeninä, esim. vielä 1970-luvullakin. Eli se menee niin, että rahvas saa unohtaa ainakin etelänmatkat ulkomaanmatkailun osalta. Rahvas lomailee sitten kotimaassa, ehkä joskus voi päästä käymään Ruotsissa ja Norjassa. Ulkomaanmatkat tulevat ilmastotoimien vuoksi kallistumaan niin kovasti, että tulevaisuudessa niihin on varaa vain rikkailla.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy siis matkustaa niin kauan kuin se on vielä halpaa, hyvä pointti.

Vierailija
2/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höpö höpö. Eiköhän se vielä tule pitkään menemään niin että köyhempi keskiluokka matkustaa ”ansaitsemalleen” Espanjan lomalle, samalla kun ylempi keskiluokka/hyvätuloiset reissaa kalliimmassa kotimaassa ja pitää kotimaan talouden rattaita pyörimässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa päin vastoin vain halveta matkat koko ajan.

Vierailija
4/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkailu muuttuu niin, etteivät rikkaat lentele turhaan maapallon toiselle puolelle, koska heillä on varaa nauttia elämästä myös toisin. Luksusta kotimaassa, eikä kaikelle kansalle saatavilla olevia Kanarian- ja Thaimaan-reissuja. 

Lapin lomat, vaellukset kansallispuistoissa, purjehtiminen saaristossa - aikaa perheelle ja rahaa käyttää luksukseen rahaa. Kaukomatkat ovat köyhille, joilla ei ole varaa ajatella ympäristöä.

Vierailija
5/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tännepäin talsii kohta puoli Afrikkaa ja ählybädit päälle. Ei niitä rikkaiksi voi sanoa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi neljä