Kun olit itse peruskoulussa, kuinka pitkä koulumatka sinulla oli ja millä sen kuljit?
Kommentit (22)
(ei antanut turvallisuussyistä mennä pyörällä), matkaa oli silloin 1,5 km.
Yläasteella matkaa oli 3,5 km, talvella kävelin sen ja muuhun aikaan pyöräilin.
ja yläasteelle n. 2,5 km. Pyöräilin kesät ja talvet.
Yläasteelle oli saman verran, mutta sinne kuljin polkupyörällä aina kun säät sallivat.
En muuten voi sietää kävelyä vieläkään. Ei tulis mieleenkään lähtee tonne ulos hortoilee muuten vaan (toiset taitaa kutsua sitä kävelylenkiksi).
yläasteella matkaa oli 30km, ja menin bussilla
Yläasteella ja lukiossa oli matkaa 2,5 kilometriä ja myös sillä matkalla oli välineinä samat kuin ala-asteella. Lukiossa aloin jo kulkea omalla autolla heti kun mahdollista, samalla pääsin koulun jälkeen nopeasti iltatöihin.
Yläasteella Helsingissä matka oli 2 pysäkin väliä :) Ja bussilla mentiin, oli se niin rankkaa kävellä ja helppoo kun oli kk " dösäzetti" .
=)
Naapurikaverin kanssa yleensä yhdessä käveltiin.
Yläasteelle sitten bussilla n. 5 km.
Yläasteelle 8 km: bussilla tai taksilla.
Ja mekin mentiin joskus huvikseen pyörällä, jos esim. viimeisenä oli kaksoistunti, ja päästiin siksi jo varttia vailla, niin siinä ajassa polkaisi jo melkein kotiin, mitä olisi mennyt bussin odotukseen.
Yläasteella 17 kilometriä, bussilla.
Kuljin bussilla ja pysäkiltä vielä kilsan kotiinpäin kävellen. Aamuisin bussi tuli sopivasti lähemmälle pysäkille, mutta iltapäivisin kulki tämä vuoro vain kerran tunnissa eikä koskaan sopivasti koulun loppumisajan kanssa.
Ekoina vuosina kävellen, sitten pyörällä tai kävellen (talvella varsinkin, kun en saanut pyöräillä).
yläasteelle pari kilsaa itse kävellen
3,5 km. toka luokan loppuun taksilla. sitten marras-maaliskuun linja-autolla(pysäkille 1 km) muuten pyörällä.
Yläasteelle 17 km linja-autolla, pysäkille pyörällä tai kävellen.
Yläasteella reilu 10 km, joka kuljettiin bussilla. Pysäkille matkaa ajankohdasta riippuen 0,5 tai 2 kilometriä. Pysäkille mentiin kävellen tai pyörällä.
Yläasteella 8 kilsaa, kuljin bussilla tai ensin menin 2 kilsaa pysäkille kävellen tai fillarilla tai kovilla pakkasilla iskä heitti.
ja yläasteelle matkaa kertyi 14 km (kuljin koulukyydityksessä). 15-vuotta täytettyäni kuljin keväällä/syksyllä mopolla.