lasten aamupalat tarhassa. suositteletteko?
Kommentit (6)
olen ollut päiväkodissa töissä ja ainakin siellä joka aamu eri aamiainen. puuro vaihteli kaurapuuro, ruishiutalepuuro, riisipuuro, mannavelli.. lisäksi marjoja päälle, joskus kiisseli
jugurtti tai viili, leipää ja hedelmiä
varmasti parempi kuin monen lapsen kotona!!!
yleensä sekä kotona että tarhassa. Heti aamusta hedelmää ja sitten vielä tarhassa puuroa tms.
kiitos jos joku viitsii tähänkin vastata!
minusta on kivempi, jos lapset syövät aamupalan päiväkodissa. kotoa lähtö sujuu nopeammin, kun ei tarvitse laittaa aamupalaa, ja muutenkin tarhassa on tosi monipuolinen aamupala.
katso vaikka kuntasi nettisivuilta tai paikallislehdestä päiväkotien ruokalistat, niin näet, mitä minäkin päivänä on tarjolla.
Yleisin on puuro, mutta puurot vaihtelevat ja välillä on viiliä, muroja, jogurttia tms. Tämä on minusta ihan ok. Sen sijaan tämän puuron tms. kanssa on leipää ja voita. Ei mitään juustoa tms. ikinä. Aika kuiva leivänkannikka siis. No, se on kustannuskysymys. Puuron ja leivän lisäksi on jokin juures- tai vihannespala, esim. porkkanaa tai appelsiinia tai kurkkua tms.
Näin Jyväskylässä.
Yleensä tarjolla on puuroa, ja sitten saa vielä leipää/juustoa/leikkelettä/vihanneksia tms. Meidän yksityisessä päiväkodissa lapset saavat valita puuron ja murojen välillä, mikä ei mielestäni ole välttämättä hyvä juttu.