Allergiadieetin ruokia eilen ja tänään
Eilen söin lounaaksi peruna, kinkku, sinappi ja mustapippuri-pataa. Välipalaksi hedelmäpuuroa (ruisjauho,omena, appelsiini) pitkään haudutettuna.
Päivälliseksi tomaattimurskaan tehtyvä broilerisuikalekastiketta (oregano ja mustapippuri) haudutetun riisin, kesäpurpitsan ja paprikan kanssa.
Join myös puolukkamehua, siitä tuli selvä ihottuma rintaan, epäilen syynä olevan mehun C-vitamiini (eli askorbiinihappo, joka raaka-aine saattaa olla jopa kiivi). Lisäksi söin useita vehnärouhejauho sämpylöitä, joiden taikinaa kohotin yön yli jääkaapissa.
Jon useita kupillisia vihreää teetä. Ja söin applesiininpuolikkaan kypsentämättä
Tänään aamupalaksi sama puuro kuin eilen ja sämpylä ja kuusenkerkkä, appelsiini, inkivääriteetä (musta lehtitee). Lounas samaa broilerkastiketta ja riisi+vihannekset kuin eilenkin.
Jaana Tommiska