Syntyvyyden pienuudesta jaksetaan mesota, vaikka nuorten syrjäytyminen on paljon isompi ongelma
Suomessa on edelleenkin n. 65 000 syrjäytynyttä nuorta. Ikänsä kannalta ihan parhaassa työiässä olevaa. He ovat siis pudonneet täysin yhteiskunnan ulkopuolelle. He eivät ole töissä eivätkä opiskelemassa ja tulevaisuudennäkymät ovat heikot.
Mutta eipä kiinnosta poliitikkoja tehdä tuolle asialle mitään, kun mesotaan vain ennätyspienestä syntyvyydestä ja että kuinka se tulee aiheuttamaan työvoimapulan ja huoltosuhteen romahtamisen. Kuinkahan vakavaksi nuorten syrjäytymisen pitää mennä, ennen kuin poliitikot tekevät asialle jotain?
Kommentit (6)
Samaa ihmettelen. 15% peruskoulun päättävistä ei jatka opintoja.
Mutta vauva on helppo toive koska vauvan tulevaisuuden eteen ei juuri tarvi poliitikon luvata yhtään mitään.
te-toimistossa tulisi olla työttömien psykologinen terapia jolla ehkäisttäisiin syrjäytminen
No lakatkaa nuoret syrjäytymästä. Helkkari soikoon! Nyt vähän ryhtiä siihen touhuun ja vastuuta omasta elämästä.
Kouluihin pienryhmät takaisin, erityisen tuen oppilaiden tuki kuntoon ja lasten ja nuorten mielenterveyspalveluihin paljon enemmän resursseja. Näillä ehkä oman nuoren syrjäytyminen olisi saatu estettyä. Nyt näyttää siltä, että peruskoulun päättötodistuskin jää pelkäksi haaveeksi.
Sitten, kun keksitään keino miten niistä syrjäytyneistä voi jotenkin rahallisesti hyötyä, heidän hoitamisensakin alkaa kiinnostaa. Vähän sama juttu, kuin m a m u t. Jos heistä ei saisi rahaa, ei ketään kiinnostaisi.