Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkodin valokuvauksesta kysymys

Vierailija
25.11.2018 |

Oletteko laittaneet lapselle kuvausvaatteet päälle vai ottanut ne erikseen mukaan ja pyytänyt hoitajia sitten pukemaan?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
25.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita valmiiksi päälle. Jos kuvaus on aikaisin, niin aikaa ei yksinkertaisesti ole vaihdella vaatteita.

Vierailija
2/7 |
25.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entäs jos lapsi sotkee vaatteet aamupalalla? Kiisselit paidalla valokuvaukseen?

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan vaihdettu vanhempien pyytämät vaatteet lapsille.  Siinä on kyllä aina vaara, että joku rusetti jää kaulasta uupumaan. Mutta juuri tuon vuoksi, että usein aamupalalla varsinkin pienillä sotkeentuu.

Juuri nyt kuulin tuttavaperheeltä ja luin myös samasta aiheesta, että kuvauksia on alettu järjestää myös niin, että vain ryhmäkuva otetaan niin, että henkilökunta vastaa vain ryhmäkuvasta, ja muuten sitten otetaan kuvat vanhempien kanssa, heille sopivana kellonaikana ( näinä päivinä on noita aikoja ollut 18:30 saakka). Se ei kyllä herättänyt vanhemmissa suurtakaan ihastusta.

Vierailija
4/7 |
25.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri tämän takia päiväkotien valokuvaukset ovat suurennuslasin alla. Ainakin Helsingissä kilpailutetaan kaikki valokuvaamot ja jatkossa otetaan vain yhteiskuva lapsista. Vanhemmat voivat sitten iltapäivällä tulla päiväkotiin ja viedä lapsensa yksittäiskuvaan. Eli päiväkoti antaa tilat mutta vanhemamt ja valokuvaamo hoitavat kuvauksen.

Syy muutokseen on se, että tietyt kuvaamot ovat saaneet kannattavat diilit ja toiset jääneet nuolemaan näppejään. Lisäksi päiväkodin henkilökunta saa jatkossa keskittyä perustehtäväänsä, eikä kammata ja pukea lapsia vanhempien jättämien ohjeiden mukaan.

Erittäin hyvä uudistus.

Vierailija
5/7 |
25.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella hyvä uudistus! Omassa päiväkodissani kuvausaamut ovat olleet järkyttäviä, kun vanhempien jättämiä kirjallisia ohjeita hiusten letittämisestä ja kampaamisesta ja juhlamekkojen pukemisesta on yritetty selvitä. Ja soppaa on ollut vielä hämmentämässä  hoitovapaavanhemmat, jotka ovat tuoneet vauvat sisaruskuvaan ja aikataulut on pitänyt järjestää heidän mukaansa. Sillä vauvojenrytmi!! Eihän päiväkotilapsista niin väliä. Heidän ruokailunsa ja päiväuniaikansa ovat aina siirtyneet ja kiukkuväsyt on olleet melkomoisia. Ja valokuvat senmukaisia itkunaamoja. Kuka niitä haluaa ostaa? Eikö tämä yksittäiskuvaus muutenkin joutaisi jo loppua, kun kaikki perheet kuvaavat lapsiaan itse kiitos hyvien kännykkäkameroiden.

t. lto

Vierailija
6/7 |
25.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä päiväkodista sanottiin, että voi tuoda kuvausvaatteet hyvin merkittynä. Mies oli pukenut ne heti aamulla päälle 👌 jos on tahroja niin ovat sitten ajankuva 😊 sama kaikenlaisen hiusten laiton kanssa. Erikseen sanoivat, että hakevat sitten pienemmän sisaruksen toisesta ryhmästä kuvaan. Sanoin, ettei tarvitse kun olemme kuitenkin menossa perhekuvaukseen lähiaikoina. Lto oli silminnähden ilahtunut 😁

Ihana, että päiväkodissa otetaan kuvat ja jää niitä muistoja, mutta aika kaukana ne kaikenlaiset letitykset on siitä arjesta. Päiväkoti- ja koulukuvat on minusta kuvia sen hetken arjesta ilman isompia kommervenkkejä 😊

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
25.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ohjeistettiin vanhempia pukemaan lapselle ne vaatteet ja rusetit ja kampaukset, joissa haluaa lapsensa kuvattavan. Lasten vaatteiden vaihtorumba aamulla on aivan älytöntä, me ei siihen enää lähdetä. Hyvin on toiminut, pienillä käytetään ruokalappuja joten ei ole kiisselit rinnuksilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi kuusi