Kauppakeskuksen vetonaulat
Uusissa kauppakeskuksissa (ja myös vanhoissa) ongelmaksi on noussut kävijöiden puute. No kai.
Parannusehdotuksia ovat olleet esim. kirppareiden toiminnan mahdollistuminen kauppakeskuksissa.
Itse ajattelen että joo. Kirppariyritysten toiminnan mahdollistaminen kauppakeskuksessa (hinnan puolesta), edulliset vuokrat kaupungille vaikkapa kirjaston sivupisteen toiminnan mahdollistamiseksi, kunnan liikuntapalveluille jotain samantapaista alennettua vuokraa; nämä olisivat varmasti hyviä vetonauloja. Se vaan se, että miten sen Kauppakeskuksen omistajat pystyvät pienissä päissään miettimään, mitä toimintaa kauppakeskuksesta voitaisiin vuokrata halvalla tai "lahjoittaa" jotta liikevaihto muissa toiminnoissa voisi saada enemmän asiakaspotentiaalia.
Mitä sinä haluaisit kauppakeskukseesi?
Kommentit (6)
Sellaista mitä ei saa muualta. En jaksa samoja ketjukauppoja kaikkialla.
Liike jossa olis paljon avaruutta, suorastaan tyhjyyttä, himmennetyt valot tai kokonaan pois päältä, näyteikkunat pelkistetyt, ei mainoksia ja ovet aina lukossa. Sellainen olis kiva.
No jos mietin lähimpänä olevaa kauppakeskustani, niin käyn siellä kirjastossa, kuntosalilla, ravintolassa, kosmetologilla ja marketissa ruokaostoksilla.
Jotain vaatekauppoja kai siellä enimmäkseen on mutta en perusta ns shoppailusta juurikaan.
Laboratorio/röntgen, kirjasto, posti, KELA, kirppareita, Stockmann, Other Stories.
EI Roberts Coffee, Vero Moda, Lindex, Kappahl, Prisma, Vila jne
Ei kauppakeskuksen tarvitse olla mikään ajanviettopaikka. Mitä vähemmän ihmiset ostavat, sen parempi.