Ehkäisystä kun kierukan laitto ei onnistunut
Kävin neuvolan lääkärillä ja tarkoitus oli asentaa kuparikierukka. Varasin ajan kuukautisten alkaessa ja sain ajan pari päivää kuukautisten päättymisestä, hoitajan mielestä se oli oikein sopiva ajankohta. Kohdunkaulani oli kuitenkin niin tiukka, ettei edes mittatikkua (kierukan asetinta puolta pienempi) saatu kohtuun. Lääkäri sanoi että kierukka ei valitettavasti ole minulle vaihtoehto ennen ensimmäistä synnytystä.
Niin että mitäs nyt? Tarkoitus oli päästä eroon hormonaalisesta ehkäisystä. E-pillerit ehdin jo lopettaa enkä mielelläni aloittaisi uudestaan, kun pahimmat "vieroitusoireet" alkaa olla takana. Kumit tuntuu ikävältä molempien mielestä, joku muu vaihtoehto pitäisi löytää.
Onko järkeä varata vielä aikaa yksityiselle ja kokeilla uudestaan? Voiko kohdunkaulaa millään rentouttaa?
Voitko suositella jotain muuta ehkäisyä? Onko hormonirengas yhtään sen harmittomampi? Voiko ehkäisytietokoneeseen luottaa?
Kommentit (5)
Ehkäisykapseli. Ei tarvitse muistaa pillereitä ja e-pillereitä pienemmät haittavaikutukset.
Harmi ettei Patentex ovalia enää ole. Olisiko se ehkäisyrengas tai pessaari tms.
Kokeilisin vielä yksityisellä. Menet menkkojen aikaan ja pyydät semmoisen lääkärin jolla on pitkä kokemus kierukoiden asennuksista.
Kannattaisiko käydä kuitenkin kokeilemassa toisella gynellä vielä?
Miehen sterilisaatio on paras ja luotettavin ehkäisy.