Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko täällä naisia jotka ovat pornoriippuvaisia tai suurkuluttajia?

Vierailija
23.10.2018 |

Tuli tuosta yhdestä nyt jo poistetusta keskustelusta, missä mietittiin onko kaikki miehet "turmelleet" itsensä pornolla. Entäs naiset? Tästä kun harvemmin puhutaan niin kiinnostaisi onko täällä vastaavasti "pornon turmelemia" naisia?

Naisia kenen pornonkulutus vaikuttaa parisuhteeseen huonosti? Miehiä jotka on turhautuneet kun oma nainen vaan katsoo pornoa päivät pitkät salaa ja sitten illalla ei jaksa omaa miestä panna? Tai niitä ketkä eivät vaan saa kyllikseen seksistä ja pornosta?
Tai kenties naisia jotka katsoo paljon huvikseen ja joita ei haittaa vaikka mieskin kstsoisi?

Vai onko tämä aihe niin tabu ettei siitä edes puhuta? Että aina se on mies kuka pornoa katsoo liikaa yms?

Itse en ole (tai miesystäväni) pornoon addiktoitunut, eikä se vaikuta negatiivisesti seksielämään.
Katson kuitenkin, jos en nyt päivittäin niin ainakin useampana päivänä viikossa pornoa. Joskus jopa työpaikalla vessassa. Ymmärrän miehiä siinä, kuinka paljon helpompaa se on. Miehen kanssa menee helposti 20-30min jopa että saan orkun. Pornon avulla menee 2-5min. Joskus siis haluan itsekin sen nopeamman tavan.

Olen miettinyt tätä asiaa paljon.

Olen myös huomannut että silloin kun itse olen tyydytetty kestän jotenkin paremmin myös sen tosiasian että oma kumppanikin tekee samaa. ja ymmärrän sen että ne pornofilmien naiset (tai miehet) kiihottaa sen hetken ajan kun sitä filmiä katsotaan. Tulemisen jälkeen ne unohtuu. En vertaa omaa kumppania videon tyyppeihin vaikka olisi kuinka komeita. Oma mies on silti rakkain ja parhain ja seksi on aina hyvää ja täysin eri asia kun tuo porno. Siksi en myöskään jaksa miehelleni tästä nalkuttaa tai valittaa jos hän katsoo jotain. Katsellaan myös yhdessä. Olen miettinyt vertaako miehet oikeasti naisiansa niihin filmien naisiin? Vai tuntuuko heidän naisistaan vaan siltä? En ole omaltani kysynyt koska en voisi olla varma 100% totuusperäisestä vastauksesta.

Ja Jos taas en tyydytä itseäni tarpeekis tai seksiä ei ole riittävästi mieheni kanssa; huomaan olevani kärttyinen ja helpommin mustasukkainen. Onko kukaan muu huomannut vastaavaa? Tai olisiko täällä muuten vain naisa jotka tästä asiasta voisi asiallisesti keskustella?

Vai poistetaanko/sivuutetaanko tämä aihe vain pois? Mielipiteitä?

T. Nainen 26 v. parisuhteessa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap jatkaa, aloitus sattoi olla sekava kun on niin paljon ajatuksia tästä aiheesta. Kiteytetysti voitaisiin puhua tästä tabu aiheesta eli naisista pornonkuluttajina ja miten se näkyy parisuhteissa ylipäänsä kun nämä yleiset miehen ja naisen roolit pornonkulutuksessa vaihdetaankin toisinpäin.

Ap:n mielestä porno on hyvä asia kun sen käyttö on kohtuullista.

Keskustellaan tästä jooko?

Vierailija
2/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostat ihanalta naiselta.

Ei mulla muuta.

t. Mies, jonka nainen ei katso pornoa tai ole oikein muutenkaan seksistä kiinnostunut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kuulostat ihanalta naiselta.

Ei mulla muuta.

t. Mies, jonka nainen ei katso pornoa tai ole oikein muutenkaan seksistä kiinnostunut

Ap kiittää. Ikävä kuitenkin kuulla, ettei oma naisesi tunnu olevan aiheesta kovin kiinnostunut. Ilmeisesti sinä kuitenkin olisit :( toivon teille kuitenkin kaikkea hyvää yhdessäeloon tästäkin seikasta huolimatta <3

Vierailija
4/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen 30v nainen ja nähnyt pornoa lähinnä poikaystäviltä, ei ole tullut onneksi koskaan tavaksi katsoa. Sen sijaan olen ollut riippuvainen kyllä tavallaan samasta asiasta, mutta pornon sijasta olen lukenut näitä eroottisia tarinoita.

Molemmat on mielestäni pahaksi mielelle ja terveydelle, miehelle ja naiselle. Tarinat on kuitenkin kaikin puolin eettisempiä ja mielellekin hellempiä.

Lopetin itsetyydytyksen kokonaan joksikin aikaa kun otin muita askeettisia ohjeita parantaakseni elämänlaatuani, ja olen huomannut kovan vaikutuksen energiassani. Nykyään on terve suhtautuminen seksiin, saatan joskus harvoin vielä kosketella itseäni yksin jos siltä tuntuu, mutta käyttäen mielikuvitusta ja näitä lukemani tarinoita.

Pornoriippuvuus on tosi vakava ongelma nykyaikana. Puolisoni ei katso pornoa ollenkaan, eikä edellinenkään mies - ja he ovat mieleltänsä hyvin vakaita ihmisiä joista huokuu hyvinvointi.

Sen sijaan moni nykyajan uhri joille porno ja kaikki siihen liittyvä seksuaalisuudesta mässäily on täysin normaalia, ovat monesti tosi epävakaita. Olen itse tulkinnut sen niin, että porno on haitaksi terveydelle. Näkyy nuortenkin hyvinvoinnissa, mielenterveysongelmia on niin paljon nyt kun kaikki mahdollinen Luoja ties mikä, on saatavilla jos osaa etsiä.

AP jos sinua huolettaa niin kannattaa vähentää ja ottaa askelia toiseen suuntaan. Vaikka nykyään koitetaankin normalisoida vähän kaikki, täytyy osata kuunnella omaa mieltä ja sydäntä ja pysyä erossa asioista jotka tuovat loppupeleissä pahaa oloa.

Sanot että porno on hyväksi, kunhan sen käyttö pysyy aisoissa, mutta tässähän on se kinkkinen juttu että ihmismieli on sen verran monimutkainen että se helposti haluaa aina lisää ja lisää ja erilaista että saa sen saman nautintopiikin kuin "ekalla kerralla". Sitten kun alat vielä miettimään onko oikeasti kiva katsella muiden ihmisten seksiä, tai minkälainen teatteri on järjestetty että sinä voisit saada nautinnon siitä ruudun takaa. Ja kuinka moni ihminen sitä teatteria tekee vastoin tahtoaan tai viimeisenä keinona saada elanto.

Ei varmaan helpottanut sun oloa, anteeksi. Jumalan siunausta.

Vierailija
5/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jumalan siunausta.

Siinäpä se viesti pähkinänkuoressa.

Ei voi nauttia edes masturboinnista rauhassa, kun Jeesus kyttää kokoajan.

Vierailija
6/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei ole pornoriippuvuutta, mutta fantasiani ovat luonnostaan rajuja ja aggressiivisia. Olisi mukavaa kiihottua joskus jostain normaali nasta, mutta tapoja on vaivalloista muuttaa pehmeämmäksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

*normaalimmasta - 6

Vierailija
8/8 |
23.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli kausia kun katsoin päivittäin pornoa yms, mutta nyt olen vähentänyt. Saan seksissä vahvempia orgasmeja kun en katso pornoa, enkä tarvitse tulemiseen yhtä vahvoja ärsykkeitä. Masturboin kyllä edelleen useita kertoja viikossa, mutta pelkän mielikuvituksen avulla. Pornoa katson joskus, mutta pyrin pitämään määrän maltillisena. Kerran viikossa on hyvä ja joskus katsotaan yhdessä miehen kanssa esileikiksi.

Hyvä että et koe pornon vaikuttavan negatiivisesti omaan seksuaalisuuteesi, minulle sen suurkulutus ei sopinut. Miehen pornon katselusta en ole ihan kartalla, kai hänkin sitä joskus katsoo? Meillä on kuitenkin seksiä 3-5 krt viikossa joten miehen pornon katselu/katselemattomuus ei häiritse minua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kaksi