Minä ostin todella hyvän auton
1.Toyotan neljä mallia on parhaiten arvonsa säilyttävien autojen listan kärjessä
http://www.hs.fi/autot/a1390000846231
2. Toyotan hybridien arvo säilyy, sillä vaihtoautovaraston kiertonopeuksista laskettuna esimerkiksi Toyota Auris löytää hybridinä uuden omistajan 12 prosenttia nopeammin kuin bensiini- ja dieselmoottorilla.
http://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/toyota-prius-1-8-vvt-i-hybrid/
3. Toyotan hybridien luotettavuus on nostanut ne katsastustilastojen ja talviautotestien kärkeen.
https://www.toyota.fi/toyota/laatu/hybridi-on-loistava-talviauto.json
4. Toyota kestää valtavien kilometrimäärien ajamisen. Vain taksiautoilla ajetaan enemmän.
http://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/hs-nama-autot-nielevat-enit…
5. Toyota pärjäsi parhaiten hinausten vähyydessä eli jätti harvimmin tielle suhteessa autojen määrään.
http://www.taloussanomat.fi/autot/2016/01/14/hinaustilasto-julki-nama-a…
6. Toyotat ovat tilastojen mukaan varsin kestäviä autoja. Toyotista 80 prosenttia on tien päällä vielä 20 vuoden kuluttua valmistuksestaan.
http://www.iltalehti.fi/autot/2016082522221238_au.shtml
7.Toyotia on eniten liikenteessä yli 15 v. vanhoista autoista
"Trafin tilastojen mukaan yli 15 vuotta vanhoista autoista liikenteessä huristelee eniten Toyota-merkkisiä autoja, joita on ollut liikennekäytössä kesäkuussa 2016 yhteensä lähes 115 000."
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000004891392.html
8. Toyota on ollut Valittujen Palojen luotettavuustutkimuksessa ykköstilalla jo 14 vuotta yhtäjaksoisesti.
https://ls24.fi/autorauma/toyota-jalleen-luotetuin-automerkki
9. Toyota on ylivoimaisesti luotetuin automerkki Ilta Sanomien lukijoiden mielestä. Vastaajia 43.654.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001158156.html
10. Rakennusteollisuuden yritysjohdon seminaarissa käytettiin Toyotaa laadun vertauskuvana jossa Toyotan kerrottiin olevan maailma laatuykkönen.
http://www.rakennuslehti.fi/2015/02/suomalainen-asunto-on-skoda-laatua/
11. Kaksi kolmesta Ilta Sanomien lukijasta luottaa Toyotan hybridiosaamiseen. Vastaajia 9.037.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001116739.html
12. Pohjois-Karjalan yleisin auto on 18-vuotias Toyota. Miksi se on juuri Toyota? Tietysti siksi, että Toyota on kaikkein viattomin ja kestävin auto.
http://yle.fi/uutiset/3-8707921
13. Toyota oli myös vuonna 2016 taas jälleen kerran kaikkein vähävikaisin.
TM-analyysi: Toyota on katsastustilastojen mukaan ylivoimaisesti viattomin – toisessa ääripäässä amerikkalaiset, italialaiset ja ranskalaiset merkit.
https://tekniikanmaailma.fi/autot/tm-analyysi-toyota-suomen-katsastusti…
14. Toyota ja Lexus ovat aina vuosittain asiakastyytyväisyyden kärkisijoilla
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/lexus-tyytyvaisimpien-merkki-v-2014
15. Seitsemän kymmenestä Toyotan omistajasta vaihtaa autonsa Toyotaan.
Kommentit (11)
Eiku mummiäs myy näitä. Meillä on Infiniti.
Toyota myy autojaan juurikin tuon luotettavuuden vuoksi. Jos on valmis uhraamaan ajonautinnon, niin saa todennäköisesti kestävämmän pelin, kun ostaa Toyotan. Tosin Hyundai taitaa nykyään jo antaa rahoille vielä parempaa vastinetta ja mukavampaa kyytiä.
"Automotive diagnostic firm CarMD says Hyundai builds the most reliable cars you can buy. The automaker earned CarMD's top distinction in the firm's latest Vehicle Health Index Manufacturer and Vehicle Reliability Ranking, which examines both repair frequency and cost."
https://www.autotrader.com/car-news/carmd-names-hyundai-most-reliable-c…
Mulla on vuoden 2006 Chevrolet kalos. Ajettu 110 000km. Perushuolto ×2.
Ei muuta ja kulkee kivasti. Maksoi käytettynä 3000. Näin.
En jotenkin ymmärrä ihmisiä, jotka ostaa uuden auton. Pohtii ja vertailee ja päätyy sitten johonkin tojotaan. Ehkä vähän käytettyyn ja niukasti varusteltuun. Vähän kun tekisi mieli jotain uutta ateriaa ja valmistaa sitten jauhelihamakaronimössöä. Lähteehän sillä nälkä, mutta ilman mitään nautintoa tai hienouksia.
Minulla auton ostossa pitää olla aina joku koukku. Saan jotain selkeästi uutta ja parempaa kuin vanhassa. Joku "luotettavuus" tai "premium" ovat asioita, mitä ei oikein voi mitenkään havaita. Teho, ajettavuus ja lisävarusteet taas ovat koko ajan läsnä.
Typerintä on vaihtaa auto ihan vaihtamisen riemusta. Vieläpä joskus saman merkin uudempaan malliin, missä kuitenkaan ei välttämättä ole mitään oikeasti uutta. Vähän erinäköinen ohjaamo ja thats it.
Autojen ajosuoritteeseen suhteutettu kuljettajan loukkaantumisriski on pienin vuosimallin 1984-95 E-sarjan Mercedes-Benz -autoissa, kun huomioidaan autot vuoteen 2014 saakka. Vanha Mersu pärjäsi paremmin kuin jopa 30 vuotta nuoremmat autot.
https://tekniikanmaailma.fi/tutkimus-suomesta-200-2014-mersun-e-sarjass…
Käyttäjä1130 kirjoitti:
Autojen ajosuoritteeseen suhteutettu kuljettajan loukkaantumisriski on pienin vuosimallin 1984-95 E-sarjan Mercedes-Benz -autoissa, kun huomioidaan autot vuoteen 2014 saakka. Vanha Mersu pärjäsi paremmin kuin jopa 30 vuotta nuoremmat autot.
Eikö tuo pitäisi suhteuttaa onnettomuuksien määrään eikä ajosuoritteeseen? Mitä se lohduttaa kotikadullaan rattijupon yliajamaksi joutunutta että joku piirimyyjä ajaa 150tkm vuodessa ilman kolaria?
Miljoona kärpästä ei voi olla väärässä, pas*a on hyvää!