Naapurin pihakoivuista tulee lehtiä meidän puolelle voinko vaatia naapurin haravoimaan
Meidän lehtiä ne ei ole kun meillä on vain havupuita pihassa, paljonko olisi sopiva korvaus jos laitankin lapset haravoimaan 40€ naapurin maksettavaksi.
Kommentit (29)
Voithan sä vaatia vaikka että pesevät teidän auton joka perjantai. Aina voi vaatia mutta se totteleeko naapuri on ihan toinen asia.
Jos haluat antaa naapurille todenmukaisen kuvan itsestäsi, niin mene ihmeessä vaatimaan. Oikein sormea heristäen.
Eikö miehesi osaa jujutsua? Meillä osaa ja ei ole yhtään lehteä meidän tontin puolelle pudonnut.
Joo, popcornien arvoinen aloitus. Jatkoa odotellessa.
Naapurin pihakuusi varjostaa meidän tonttia. Voinko vaatia naapurilta korvausta auringonottohaitasta? Solariumiin menee paljon rahaa.
Olisit iloinen, että naapurisi antaa pihapuustaan teidän nurmelle ilmaista lannotetta. Lehdet suojaavat teidän nurmikkoa pakkaselta ja niistä liukenee talven aikana tärkeitä ravinteita nurmikollenne. Sanoisin, että olet ennemminkin velkaa naapurillesi.
Hih! Saat niistä hyvää kompostimultaa ilmaiseksi!
Minä saan omenia. Naapurin ei tarvitse leikata omenapuunsa oksia, jotka yltävät meidän puolelle raja-aitaa.
Minun naapurini pyysi, etten leikkaisi hänen puolelleen kasvaneita luumupuuni oksia, vaan sanoi, että häntä ei haittaa lehdet, jos saa kerätä oksista luumut. Sopu sijaa antaa.
Eihän kukaan oo tommonen oikeesti, eihän?
Voit varmaan neuvotella ilmaiset vastat naapurin koivun sinun puolelle ylettyvästä osasta korvaukseksi lehtien haravointia vastaan.
Jos on riippakoivu niin sitten menee vaikeaksi.
:D
kaikenlaiset järkiratkaisut pitää unohtaa heti kättelyssä! Ainoa oikea toimintamalli on täyssota ja tontin rajat kiinni.
Vierailija kirjoitti:
Eihän kukaan oo tommonen oikeesti, eihän?
Voi kuule, kyllä on. Muistan lapsuudesta naapurin, joka asui pienen tien toisella puolen, meitä melkein vastapäätä. Meillä oli vaahtera, jonka lehdistä tää äijä valitti joka syksy...
Vierailija kirjoitti:
Hih! Saat niistä hyvää kompostimultaa ilmaiseksi!
Minä saan omenia. Naapurin ei tarvitse leikata omenapuunsa oksia, jotka yltävät meidän puolelle raja-aitaa.
Minulta naapuri leikkasi omatoimisesti omenapuuni oksan, joka ylettyi hänen puolelleen. Oli poissa ollessani käynyt tontillani ja sahannut oksan tyvestä. Ei kertonut asiasta, eikä myöskään koskaan ollut siitä valittanut.
Kiitos vinkistä, meidän nurtsille lentelee lehtiä tuosta kaupungin omistamasta metsiköstä, joka on meidän tontin vieressä. Enää en haravoi itse vaan vaadin kaupungin työntekijöitä hommiin. Jos eivät tule niin laitan laskun haravoinnista.
Tuosta muistuu mieleen, kun aikoinaan kerrostalossa nuorehkon naapurimiehen parvekkeella syttyi yöllä tuhkakuppina käytetty astia savuttamaan. Palokunta tuli tietysti jonkun naapurin hälyttämänä paikalle ja paloautoja ajoi pihaan. Seuraavana keväänä, kun pihalla oli routavaurioita ja autoilla ajeleminen pihalla oli rikkonut roudan nostamaa asfalttia, naapurin vanha ukko kävi rähjäämässä tuolle nuorehkolle naapurimiehelle, että vauriot olivat tämän syytä ja paloautot oli pilanneet pihatien.
Et taida seurata paljon puutarhanhoito-ohjeita? Lehtiä ei pidä haravoida, sillä ne maatuvat ja lannoittavat nurmikkoa. Niistä on siis vain hyötyä pihallesi.
Olen laittanut meidän pihan tosi nätiksi. Tuulimyllyjä, puutarhatonttuja ja hyvimajoja. Naapuri näkee aidan raosta pihallemme, voinko laittaa laskun puutarhaelämyksestä? Olisiko 50e/kk sopiva summa?
Tottakai voit. Kerrothan sitten, miten kävi? Laitan popparit mikroon.