Paljonko sinulla oli säästöjä hoitovapaata varten?
Paljonko sulla oli säästössä hoitovapaata varten?
Kommentit (42)
Säästöjä joo, mutta ei erityisesti hoitovapaata varten. Kulutusta karsimalla tulot ja menot tasapainossa. Isompiin yllättäviin menoihin sitten säästöjä, mutta niitä ei ole tarvinnut käyttää.
No säästötilillä oli muistaakseen joku 12-13t, joista olin ajatellut käyttää 5000€. Lopulta käytin vissin 7000€. Kotona olin 1,5v. Rahat meni lähinnä ulkomaanmatkoihin.
Ei yhtään. Kävin viikonloput ja miehen loma-ajat töissä, että sain kotihoidontuen päälle vähän lisärahaa.
Ei yhtään. Mies elättää meidän perheemme.
Miksi hoitovapaata varten pitäisi olla erikseen säästöjä?
Esikoinen sai alkunsa lyhyen seurustelun jälkeen, olin juuri jäänyt työttömäksi. Eli mitään vararahastoa ei ollut, mutta äitiysloman jälkeen jäin työttömäksi, joten pärjättiin hyvin, sillä sain ansiosidonnaista. Tokan kohdalla oli jo säästöjäkin, mutta en muista minkä verran. En niitä hirveästi kuitenkaan joutunut käyttämään.
3000€ ja olin poissa töistä 2,5 vuotta. Lopussa oli rahat tiukalla. Onneksi oli kuntalisä.
Ei yhtään. En ole ollut töissä ennen hoitovapaata. Tulin raskaaksi opintojen loppumetreillä. Opinnot sain valmiiksi, mutta töitä en ehtinyt saada.
Olihan niitä joitakin tonneja. Meillä oli ihan älytön tilanne esikoisen vauva-aikana, joten kaikki meni. Nyt kuopuksen kanssa ei ole tarvinnut säästöihin koskea.
Minulla on onneksi mies joka kykenee elättämään meidät ja haluaa niin tehdä. Ei ole tarvinnut lykätä lasten hankintaa siiheksi, että on "tarpeeksi" säästöjä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi hoitovapaata varten pitäisi olla erikseen säästöjä?
Ei ole pakko olla. Ellei mies ole oikeasti todella suurituloinen.
On hoitovapaalla kiva tehdä muutakin, kuin virua kirppavaatteissa kotona ja syödä viikon samaa nakkikeittoa.
Mä nautin suunnattomasti siitä, kun sain matkustella hoitovapaan aikana. Käydä kaupungilla syömässä, ylläpitää salikorttia, käydä kampaajalla ja ostaa joskus itsellenikin kivoja vaatteita.
Äitiysloman jälkeen menin töihin ja mies jäi puoleksi vuodeksi hoitovapaalle. Ei tarvittu käyttää säästöjä, koska pärjättiin ihan hyvin palkkatuloilla ja kotihoidon tuella. Mies teki välillä pari ulkomaankeikkaa(2×2vk tehtaan käyttöönotto) jolloin olin virkavapaalla, joka oli sovittu aiemmin työnantajan kanssa.
Hah, mammat alalpeukuttaa kaikkia, joilla ei ollut säästöjä. En minäkään ymmärrä miksi pitäisi olla, vaikka itselläni sattui olemaan koska lasten tulo viivästyi suunnitellusta.
En ollut säästänyt erityisesti hoitovapaata varten, mutta jäljellä oli n. 10000€. Osa oli mennyt asuntoon (meillä ei ollut takaajaa). Mies kuitenkin maksoi peruselämisen. Mun tililtä maksettiin matkustelu, uusi pesukone tms. Mä maksoin myös lapsen/lasten kulut, mutta niihin toki riitti hoitoraha.
En ole ollut päivääkään hoitovapaalla.
En ymmärrä miten naiset nykyään suostuvat rahoittamaan koko homman yksin. Onko ihan pakko hankkia perhe sellaiselle miehelle joka ei jaa rahojaan äitiyslomalla olevan vaimonsa kanssa. Miksi naiset suostuvat olemaan aina maksajina vaikka loppupeleissä olisi 3 suursyömäri poikaa murkkuiässä yhtäaikaa ja äiti yksi maksajana. Meillä on aikuiset pojat, mutta mies on kustantanut äitivapaat. Silloin ei ollut tukia. Nyt on taas ne kuntalisätkin viety äideiltä. Tietääkö poliitikot tämän vääryyden ?
15 000e joka riitti vuodeksi. En saa hoitolisää enkä kuntalisää, olen myös parempipalkkainen kuin mieheni eli miehen palkalla ei koko perhe elä. Tuo summa nippa nappa pihistellen riitti vuoden hoitovapaaseen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miksi hoitovapaata varten pitäisi olla erikseen säästöjä?
Ei ole pakko olla. Ellei mies ole oikeasti todella suurituloinen.
On hoitovapaalla kiva tehdä muutakin, kuin virua kirppavaatteissa kotona ja syödä viikon samaa nakkikeittoa.Mä nautin suunnattomasti siitä, kun sain matkustella hoitovapaan aikana. Käydä kaupungilla syömässä, ylläpitää salikorttia, käydä kampaajalla ja ostaa joskus itsellenikin kivoja vaatteita.
Hyvin kykeni tekemään kaikkea tuota hoitovapaallakin ilman säästöjä. Matkustelua ei toki paljoa, mutta eipä se pikkulasten kanssa olisi alvariinsa kiinnostanutkaan. t.ei-kovin-suurituloisen miehen vaimo
Mun mies on hyvätuloinen, joten toki elättää meidät. Käydään viisihenkisenä perheenä ulkomailla pari kolme kertaa vuodessa ja reissataan kotimaassa. Mies kyllä maksaa mulle vaatteita ja ratsastustunnit.
Silti on ollut kivaa, kun on ollut omia säästöjä. Käydään vauvan kanssa paljon museoissa, näyttelyissä, kahvilla ja syödään joskus aina kaupungilla. Mulla myös hiustenpidennekset, jotka tykkään kustantaa itse.
On kiva ostaa isommille lapsille jotain kivaa joskus jne.
Kun saimme lapset, meillä oli tuottavia sijoituksia. Tein myös koko ajan käännöstöitä kotona, vanhrmpsinvapaallakin sunnuntait.
Käytännössä mulla oli koko ns kotiäitiajsn ihan normaalit tulot.