Tahtoisitko tarkastella mennyttä elämääsi kärpäsenä katossa?
Jos voisit katsella mennyttä elämääsi ulkopuolelta, ikäänkuin videokuvana hetki hetkeltä, ja voisit tahtosi mukaan kelata eteenpäin ja taaksepäin tai pysäyttää kuvan, mitä tekisit? Tahtoisitko nähdä uudestaan ihania ja onnellisia hetkiä? Vai kävisitkö tarkistamassa, miten jokin erimielisyyttä aiheuttanut tilanne oikeasti meni? Vai jotain ihan muuta?
Joskus haaveilen tällaisesta mahdollisuudesta. Toisaalta pelottaisi, että ihanat muistot ja täydellisinä mieleen painuneet hetket menisivät pilalle uudelleen nähtyinä.
Kommentit (6)
Ei se "kärpänen" näkisi niitä asioita samoin, kuin minä olen ne nähnyt. Ja ennen kaikkea miten ne muistan. Siihen miten asiat aikanaan näki vaikutti myös kaikki sen hetkisen elämän muut asiat, joita tilannetta ulkopuolelta tarkkaileva kärpänen ei tietenkään pystyisi taltioimaan.
Eli en haluaisi tällaista "toimintoa" - muistojen värittymisellä on oma psykologisesti tärkeä tehtävänsä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi helv*etissä haluaisin katsella omaa elämääni kärpäsenä katossa?
:D No ajattelin, että voisi olla mielenkiintoista nähdä kokemiaan hetkiä ja tilanteita toisenlaisesta näkökulmasta. Muuttaisiko näkökulman vaihtuminen siihen, millaisena tilanteen näkee?
Kyllä varmaan tarkemmalla mietinnällä tulisi mieleen jotain vanhoja tapahtumia, joita haluaisin nähdä. Paljon on kuitenkin sellaista mitä en todellakaan haluaisi nähdä, sekin on tarpeeksi hävettävää, kun olen lukenut jälkikäteen päiväkirjaani ja tajunnut, kuinka ääliömäisesti olen välillä käyttäytynyt, vaikka silloin se on tuntunut täysin kohtuulliselta :D
Tahtoisin! Haluaisin oppia itsestäni. Yrittäisin katsoa itseäni ulkopuolisena ja ymmärtää, miksi olen valinnut niin kuin olen.
Vierailija kirjoitti:
Tahtoisin! Haluaisin oppia itsestäni. Yrittäisin katsoa itseäni ulkopuolisena ja ymmärtää, miksi olen valinnut niin kuin olen.
Et voi mitenkään muistaa kaikkia niitä vaikuttimia elämässäsi, jotka saivat sinut valitsemaan niin kuin valitsit. Videokuva tapahtuneesta on vain kuori.
Miksi helv*etissä haluaisin katsella omaa elämääni kärpäsenä katossa?