Vanhemmat, miksi ette nouse kapinaan lastenne opetuksesta?
Koulutusta on ajettu alas ihan huolella muutaman vuoden ajan.. tässäpä muutama esimerkki koulustamme vuodelta 2018..
- esim. ekaluokassa on 30 oppilasta. Ylärajaa ei kuulemma ole. Jos alueelle muuttaa uusia oppilaita niin sinne vaan sekaan.
- joissakin luokassa yleisopetukseen integroituja erityisen tuen oppilaita + tehostetun tuen oppilaita on yhteensä n. 10. Lisäksi ne noin 20 "tavallista". Eli kätevästi siihen yleisopetukseen koululuokkaan on yhdistetty se entinen erityisluokka ja yksi opettaja yrittää siellä revetä ja jakaantua joka paikkaan. Minulla ei ole integraatiota vastaan mitään, jos olisi resursseja heille mutta ei ole kuin muutamalla tunnilla viikossa. Monet näistä oppilaista ovat aivan heitteillä. Ja ne "tavalliset".. Ei niitä kukaan ehdi auttamaan tai seuraamaan.
- ei ole enää lukukirjoja, ei ainoatakaan työkirjaa. Ei ympäristötiedon lukukirjaa, ei historian kirjaa. Matematiikan kirjat on mutta nekin jo useita vuosia vanhoja. Suomessa tehdään aivan valtavan hyvää oppimateriaalia mutta hukkaan menee kun sitä ei saa tilata. Kirja on saa*anas*a seuraava (ja liian kalliskin.).Ahkerimmat opet vääntävät illat materiaalia (vaikka sen olisivat jo kustantajat kerran tehneet), toiset tilaavat näytekappaleen ja antavat kopiokoneen laulaa ( ja sehän on ilmaista..) vihkoja saa ja sinne kopioidaan, mutta niillä heikoimmilla menee se aika siihen tehtävän kopiointiin.
- on digiloikkaa ja muuta. Meillä on n.20 padia vajaalle 500 oppilaalle. Kannettavia vähän enemmän mutta verkko nurin harva se päivä.
- on niitä ilmiöitä, joista hyötyy luokasta se muutama. Monet eivät osaa ollenkaan hahmottaa , mikä koko ilmiö oli. Sti että olisivat jotain oppineet. Mutta tärkeintä on näköjään, että oli ilmiö.
- koulu on nykyään tosi sotkuinen. Aamulla kun tullaan töihin niin on edellisen päivän perunat ja raasteet pöydän alla. Entisen 8h päiväsiivouksen sijaan koulua siivotaan 2h päivässä. Kaappien päältä siivotaan kerran vuodessa. Jos lapsesi koulu sattuu olemaan homeeton niin pölyä ainakin on. Monet opettajat siivoavat itse (sitä kai tässä varmaan halutaankin, jotkut ostavat itse käsipyyhepaperia ja saippuaa , koska sitä ei vaan ole.)
Opettajien valitus on turhaa.
Kysykää päättäjiltä ja koulutuksen ylemmiltä tahoilta, että missä on tukiresurssit. Missä on oppimateriaalit? Missä on tavallisenkin lapsen oikeus saada opettajan huomiota ja apua?
Tätä menoa meillä on koulu, jossa on jotain 70 oppilasta hallissa ilman yhtäkään kirjaa. Ollaan iloisesti avoimissa oppimisympäristöissä, joustavissa ryhmissä, opettaja vaan näyttäytyy ja ohjailee vähän tarvittaessa. On ilmiöitä ja oppilaat on niin itseohjautuvia ja luovia...