Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sittenkin kutsu työhaastatteluun.

Vierailija
15.09.2018 |

Vastaus työhakemukseen oli jotain valitettavasti ette ole jne. Nyt tuli kuitenkin kutsu työhaastatteluun. En oikein tiedä kiinnostaako työpaikka. Miksi tuli ensin pakit ja nyt sitten pääseekin haastatteluun? Luonnollinen selitys olisi parhaan hakijan vetäytyminen kisasta. Menee pikkuisen maku koko touhusta. Olen hiukan kahden vaiheilla vaihdanko työpaikkaa vaikka pääsisinkin uuteen työhön. Olen vaihtanut töitä aina kun on siltä tuntunut. Nyt on mukavat työt ja työkaverit mutta stressi on melko tapissa. Esim. kesälomaa en ehtinyt pitää kuin 3 viikkoa. Uudessa työssä olisi hiukan parempi palkka mutta epäsäännölliset työajat.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa outoa. Mikset kysy suoraan miksi muuttivat mielen?

Vierailija
2/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy haastattelussa ja kysy työpaikasta. Jos haastattelija on tuleva esimiehesi, niin saat hänestä hyvän käsityksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle kans kävi samoin mut ihan ok 7 vuoden työsuhde tuosta kuitenkin tuli. Itse irtisanouduin myöhemmin. 

Mut sitä vähän ihmettelen että alkuun oli ollut kunnon haastattelukierros useamman haastattelijan kanssa (rekry, aluepäällikkö, pomo ym) ja sitten kun mut kutsuttiin tapaamiseen, se oli käytännössä niin että allekirjoitettiin pomon kanssa työsopimus saman tien. 

Olivatko siis haastatelleet vain tuon yhden joka jouduttiinkin skippaamaan kun saivat tietää sukulaisuussuhteesta kilpailijaan? Vai mitähän oli taustalla.

Paikan siis sain ihan ensi-istumalta enkä työssäni ollut mitenkään alemmassa asemassa kuin muut, päinvastoin.

Vaikkei minua koskaan syystä tai toisesta siihen isoon haastattelurumbaan huolittukaan.

Vierailija
4/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä on muutama ilmoittanut, ettei tulekaan haastatteluun, niin on tullut lisää tilaa.

Vierailija
5/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. Paras hakija lienee vaatinut liikaa palkkaa. Tai sitten on saanut toisen paikan muualta kesken prosessin.

Vierailija
6/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä nyt työpaikkaa tuon takia hylkää. Ole iloinen, että sulla on mahdollisuuksia vielä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haastattelija ei luultavasti ole mahdollinen tuleva esimieheni. Veikkaan HR-puolen henkilöä sekä mahdollisesti jotain konsulttia. Tunnen työnantajan ja minulla on joitain tuttuja henkilöitä siellä töissä.

Vierailija
8/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin tietenkin mennä haastatteluun. Sitä vain hiukan aprikoin että otanko paikan jos tarjotaan. Jos otan tilin nykyisestä ja saan kenkää koeajalla tms?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
15.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap. jatkaa: Siltä työnantajalta josta hain paikkaa on nakattu muutama henkilö koeajalla pihalle. Sukset ovat menneet ristiin pikemmin kuin huono ammattitaito tms. Yhden tiedän joka sai lääkäriltä hylsyn työhöntulotarkastuksessa.

Nykyisessä työpaikassa on kyllä vähän sama ralli. Muutama on saanut lähteä ihan vain siksi että pääkonttorilla on numerot vähän miinuksella tai muuten pitänyt sheivata oma ääshole. Tuntuu kuin olisi joku jonglööri sirkuksessa ja annettu kaverinkin pallot heiteltäviksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kahdeksan