Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaatealan yritys/vaatteiden tekeminen myyntiin

Hmn
14.09.2018 |

Hei, tämä koko asia on vielä ihan suunnittelun asteella ja olisikin pari kysymystä johon toivon saavani varmaa tietoa. Olen siis jonkin aikaa suunnitellut alkavani tekemään lasten vaatteita ja asusteita myyntiin. Alkuperäinen suunnitelma oli että neulon pelkkiä asusteita myyntiin, mutta nyt olen ajatellut että se on liian yksipuolista joten mukaan tulisi myös ommeltuja lastenvaatteita.

Nyt kuitenkin mietin että mitä sitä sitten saa myydä... kaavoista tiedän että lisenssin kanssa myyminen on ok, mutta jos jotain kaavaa muokkaa jonkinverran omanlaiseksi niin saako sitä käyttää ilman lisenssiä?

Ja miten kankaat? Osa firmoistahan ilmoittaa selvästi että heidän kankaista ei saa tehdä vaatteita myyntiin. Mutta kaikilla kangasfirmoilla tämä tieto ei ole niin selvä, joten mistä sen tietää kenen kankailla saa tehdä myyntiin?

Lisäksi saa kertoa muita seikkoja joita kannattaa ottaa huomioon tälläisen suunnittelussa. Kaikki vinkit ja neuvot tulevat tarpeeseen! Olen kyllä aloittamassa yrittäjyyskurssia mutta kiinnostaa nyt lähinnä tämä lastenvaateala yleisesti.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kaksi