As.oy osake , kuolinpesä ja lesken asuminen
Isäni kuoli ja äiti jäi asumaan yhteiseen osakkeeseen. Me lapset omistamme osakkeesta puolet ja äiti puolet Nyt äiti on sitä mieltä että meidän lasten kuuluu maksaa puolet vastikkesta koska omistamme puolet. Onko oikein?
Kommentit (5)
Lesken kuuluu maksaa asunnosta aiheutuvat kulut (esim. vastike) asunnon käyvän vuokran määrään asti.
Ei ole oikein. Lesken hallintaoikeus: Leskellä on aina oikeus jatkaa asumista puolisoiden yhteisessä kodissa
Leskellä on aina oikeus pitää hallinnassaan ja jatkaa asumista ensiksi kuolleelle puolisolle kuuluvassa asunnossa, jota puolisot ovat käyttäneet yhteisenä kotinaan. Sama koskee asuntoon kuuluvaa irtaimistoa. Nämä jäävät siis jaon ulkopuolelle, jos joku rintaperillisistä tai yleistestamentinsaajista vaatii pesän jakamista lesken hallintaoikeudesta huolimatta. Muu omaisuus jaetaan rintaperillisten kesken. Oikeutta asumissuojaan ei kuitenkaan ole, jos leskellä itsellään on omistuksessaan yhteistä kotia vastaava ja muutoin sopiva asunto. Asunnon sopivuutta arvioidaan aina tapauskohtaisesti, mutta lähtökohtana on se, ettei lesken asumisen laatu saisi huonontua. Huomioon on otettava muun muassa asunnon koko, mukavuus ja sijainti. Asiasta päättää pesänjakaja tai käräjäoikeus.
Asumisoikeus on vastikkeetonta ja leskellä on oikeus nauttia omaisuuden tuotosta. Leski on kuitenkin vastuussa tarpeellisten kustannusten maksamisesta. Näitä ovat muun muassa asunto-osakkeiden vastikkeet ja kiinteistön käyttökulut.
Lähde: https://www.lakivalitys.fi/lesken-hallintaoikeus
Voitte sanoa, että lain mukaan ei tarvitse ja senkun hommaa lakimiehen, jos ei muuten usko.
Mikä vastike? Hoitovastikkeen maksaa se, jolla on hallintaoikeus eli äitisi. Hän maksaa myös asumisen kulut. Jos on velkaa eli muuta vastiketta tai pankkilainaa, lakimies ja kirjallinen päätös. Suositus on, että perukirjan jälkeen tehtäisiin ositus ja jako, ja teidän tapauksessa se on erittäin suositeltavaa. Osituksessa teidän osuus voidaan esim. siirtää äidillenne ja te saisitte isänne osuuden rahana. Esimerkiksi näin tai miten sovittekin. Mustaa valkoiselle. Soita lakimiehelle esim. pankkiisi. Asia menee tosi monimutkaiseksi jos äitisi ottaa tuohon jonkun muunkin asumaan tai menee naimisiin uudelleen.
Leski saa kyllä asua asunnossa kuolemaansa saakka ja yllätys yllätys, myös hänen mahdollinen puolisonsa kuolemaansa saakka (jos näin kävisi).
Asumisoikeuden laskennallinen arvo vähentää perillisten perintöverosta verotuksessa ja sitten kun asunto myydään, perillisisltä ei enää mene perintöveroa lainkaan. Tietysti äidiltä saadusta perintöosuudesta sitten menee verot normaalisti.
Lesken velvollisuus on maksaa asunnon kulut ja huolehtia omaisuuden arvon säilymisestäkin mm. siten, että hoitaa tarvittavat remontit sun muut, mitä asuntoyhtiössä tarvitaan. Lapset eivät maksa vastikkeita tms.
Asuja maksaa kulut