Miksi oletetaan työhönhaussa erilaisilla koulutuksilla jne olevan paljonkin painoarvoa?
Sitten nussutetaan, kun valitaan joku jolla ei ole yhtä paljon työkokemusta tai erilaisia lisäpätevyyksiä. Kaikkiin paikkoihin ei ole tarvetta olla lain mukaan mitään koulutusta, vaan pätevyys / osaaminen riittää. Ja niihinkin, joihin vaaditaan laillinen koulutus, niin yleensä hyvä tyyppi valitaan eikä sitä jolla on jos jonkin näköistä osaamisaluetta. Persoonalla on valtava merkitys työyhteisössä toimimiseen.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Miksi kukaan enää opiskelisi jos sillä ei ole mitään merkitytä
No jos osaat ja voit toimia jossain työssä ilman koulutusta, niin ei siinä mitään järkeä olekaan. Moneen työhön voidaan opettaa työpaikalla oppipoika kisälli periaatteella.
Sen verran on että saa jonkun edes ajatuksella lukemaan hakemuksen ja kutsumaan haastatteluun. Sitten siellä haastattelussa merkitsee enemmän luonne ja kuinka hyvin osaa vakuuttaa osaavansa homman.
Vierailija kirjoitti:
Sen verran on että saa jonkun edes ajatuksella lukemaan hakemuksen ja kutsumaan haastatteluun. Sitten siellä haastattelussa merkitsee enemmän luonne ja kuinka hyvin osaa vakuuttaa osaavansa homman.
Nimenomaan, luonne ratkaisee lopulta jos on samalla vaatimukset täyttävällä koulutuksella olevaa hakijaa. Ei auta, vaikka olisi tohtori hakemassa, jos ei naama miellytä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi kukaan enää opiskelisi jos sillä ei ole mitään merkitytä
Ei opiskelu ole itsetarkoitus vaikka Suomessa onkin nykyään niin totuttu ajattelemaan.
Suomi on aika tutkintouskoinen maa. Osaaminen ei kuitenkaan aina ole sama asia, kuin korkein suoritettu tutkinto. Itse olen KTM ja olen toiminut erilasissa kehitys- ja projektitehtävissä. Useita KTM:iä ärsyttää suunnattomasti, jos esim. tradenomi menee rekryissa ohi.
Näissä on kuitenkaan ei yleensä ole takana pärstäkerroin vaan referenssit. Saako projektin maaliin ei riipu siitä, osaako derivoida tai onko lukenut vielä yhden näkökulman markkinoinnin teoriaan. Se on enemmän persoonakysymys - vastuuntottoa, tehokasta viestintää, kykyä venyä jne., on oikeastaan vaikea sanoa, miksi jotku vetää homman pakettiin kun toiset taas ei.
Sinulle, joka kysyit, miksi kukaan opiskelisi; tietty osaaminen tulee koulusta, tietty osaaminen kokemukseesta ja osa taas on enemmän persoonakysymys. Koulutsu on osa kokonaisuutta, mutta jos koko setti ei ole tasapainossa, koulutus harvoin riittää.
Se nyt vaan on niin, että jos ihmisessä on joku puute, niin hänen on hyvin vaikea työllistyä nykypäivänä ainakaan mihinkään muuhun kuin 9 euron töihin.
Miksi kukaan enää opiskelisi jos sillä ei ole mitään merkitytä