Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Älä tee äidistä neljän seinän vankia!

Vierailija
03.09.2018 |

Lapsista huolehtiva kotiäiti tarvitsee sukulaisten, ystävien sekä vertaistensa tukea! Siis hänelle läheisten, tuttujen ja turvallisten!

Kotiäitiyttä aiheuttaa monesti hektisen työelämän kohtuuttoman suuret vaatimukset, päiväkotien levoton ympäristö pienelle lapselle kehittyä sekä ympäristön ja sukulaisten vähäinen kiinnostus perheen jaksamisesta. Apu ei ainakaan ole konkreettista auttamista, vaan enemmän puhelimitse tapahtuvaa tsemppaamista ja neuvontaa, siis osan ottamista ilman läsnäoloa.

Äiti päättää jaksaa kantaa suurimman osan vastuusta lapsesta yksin! Tämä koskee myös harvinaislaatuisempia koti-isiä. Työssäkäyvä vanhempi ei pysty tukemaan puolisoaan tarpeeksi, univelkaa muodostuu ja kahden keskisen ajan saamiseksi täytyisi jättää lapsi hoitoon satunnaiselle maksulliselle hoitajalle, mikä ei aina sovi sitoutuneille vanhemmille.

https://yle.fi/uutiset/3-10384093

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuf Vuuuuuf!

Vierailija
2/4 |
03.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä olen miettinyt, mikä vuonna 2018 saa nuoret perheet toimimaan tavalla, jota lapset kuvailevat näin:

"Ei meidän isi koskaa pese pyykkiä, äiti pesee. Ja äiti suuttuu, jos lelut jää levälleen, koska se ne aina sit siivoaa." "Meidän isi nukkuu aina viikonloppuna pitkään. Äiti hermostuu isille, kun isi ei tee niinku äiti haluais. Ja aina äiti herää ennen isiä ja laittaa meille aamupalaa." "Isi ei osaa laittaa ruokaa eikä lukea kauppalistaa. Äiti tekee sen aina."

Ihan todellisia kuvauksia 3-5-vuotiaiden suusta vuonna 2018. Miksi nuoret äidit eivät anna isille tilaa osallistua tai miksi isät eivät halua osallistua ja miksi äidit eivät osaa vaatia sitä? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö tämä aiheuta enempää mielipiteitä? Onko maailma näin hyvä ja valmis?

Vierailija
4/4 |
03.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä ei kukaan kommentoi. Maailma lienee näiltä osin valmis. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kolme