Mihin käyttää 200 grammaa vaniljatuorejuustoa?
Jäi yli juustokakusta ja pitäisi jotain käyttöä keksiä. Minulla on perustarvikkeita, muutama desi vatkattua kermaa ja keksejä. Toiseen juustokakkuun ei ole astiaa ja tekisin mieluiten jotain muuta. Ehdotuksia?
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Piirakan täytteeksi. Teet perusmuropohjan, päälle marjoja/raparperia/säilykepersikkaa. Sekoitat kerman ja tuorejuuston, sokeria maun mukaan ja yhden kananmunan ja laitat täytteeksi. Paista. Parhaimmillaan jäähtyneenä.
Täytyy katsoa, onko pakkasessa tarpeeksi marjoja pellilliseen. Piirakkapohja meni vähän aikaa sitten rikki enkä ole saanut ostettua uutta... kiitos tästä :)
Onko pakkasessa marjoja? Mustikkapiirakka. 😋 Tai vatkaat kermavaahdon kanssa kuohkeaksi ja teet keksien ja marjojen kanssa "pavlovan".
Muffinsseja
https://www.k-ruoka.fi/reseptit/tummat-vadelma-tuorejuustomuffinit
Voi tipauttaa vuokiin minkä vaan muffinssireseptin kanssa.
Tai kääretorttun täytteeksi.
Jälkiruokakulhoihin kerroksittain keksimurua, marjoja ja kerma-tuorejuustoseosta.
No jos lusikka löytyy, ei ratkaisukaan ole kaukana
Pistät nuo kaikki sekaisin ja marjoja tai hedelmiä sekaan ja syötte sellaisenaan.
Tee minijuustokakkuja juomalaseihin tai jälkiruokakulhoihin. Niitä voi siitä lusikoida.
Piirakan täytteeksi. Teet perusmuropohjan, päälle marjoja/raparperia/säilykepersikkaa. Sekoitat kerman ja tuorejuuston, sokeria maun mukaan ja yhden kananmunan ja laitat täytteeksi. Paista. Parhaimmillaan jäähtyneenä.