Miksi 1,5 litran limaspullosta tulee vain 2 ja puoli 0,5 litran pullollista?
Huijaraanko meitä? Ostin nimittäin lapsille kesälimpsaa ja ajattelin jakaa sen kaikille omiin puolenlitran pulloihin, mutta kappas vaan, niin piolentoista litran pullosta ei tullutkaan täyttä kolmea puolen litran pullollosta vaan viimeinen pullo jäi vajaaksi.
Kommentit (9)
Kaadoit sen ylimääräisen maahan tai lapsi kaatoi huomaamattasi tai jotain :D
Mmm, hapotonta...
Täytitkö piripintaan?
Limas kuivuu helposti kasaan kun sitä liikuttelee pullosta toiseen, etkö tiedä.
Laitoit ne kaksi muuta liian täyteen.
Punnitsin juuri 1,5L Zero-pullon, 1484gr, ja olen ottanut siitä jo hörpyn.
Seuraavan kerran kun käyt kaupassa vie ne pullot hedelmävaa'alle.
Jospa mittaisit nesteen määrän oikealla mitta-astialla, eikä summittaisen kokoisella astialla, sitten saat tietää varmuudella huijataanko sinua. Pullot ovat käytännön syistä isompia kuin mitä siihen on ilmoitettu laitettavan, eli jos täytät kahteen ekaan pulloon enemmän kuin puoli litraa niin eihän viimeiseen enää puolta litraa jää. Mutta tämän tapauksen totuutta ei täällä kukaan tiedä, koska sinulla ne pullot ja limu on, mittaa ne.
Meillä jaetaan limsa puolen litran tuoppeihin (joo oikeasti isompia) ja tasan puoli litraa tulee jokaiseen kolmeen tuoppiin.
Vedit pikkupullot korkkiin asti täyteen ja sitten ihmettelet miksi viimeinen jää vajaaksi.