Kertaus on opintojen äiti: Sektio EI ole synnytys!
Sektio on syntymätapa jossa lapsi syntyy leikkaamalla, ei synnyttämällä.
Kommentit (15)
Mulla on takana kaksi sektiota, kolmas edessä. Ja tasan tarkkaan koen synnyttäneeni kaikki lapseni, olkoonkin että SYNNYTYSTAPA oli sektio.
alakautta syntyneet ja sektioidut lapset eri ryhmiin...
Mitä haet tällä iänikuisella avauksellasi?
Samahan tuo, kunhan lapsi saadaan turvallisesti maailmaan.
Yrittää sanoa, että sektio ei ole alatiesynnytys.
(alatiesynnytys ja sektio ovat kumpikin SYNNYTYSTAPOJA. Alatiesynnytys on se sana jota tuo raukka hakee, mutta ei tiedä.)
Esim. lääkärit, jotka puhuvat, että sektio on synnytys, eivät ymmärrä nähtävästi sanojen merkityseroja. Tämähän on puhdasta semantiikkaa. Mutta toisaalta, mitä väliä? Jos joku luulee synnyttäneensä, kun hänet on leikattu, niin siitä vaan. Ei se mua ainakaan haittaa.
Aina tästä jaksetaan jauhaa ja tapella. Eiköhän se ole pääasia että lapsi ulos tulee ja hengissä selvitään kuten minä ja lapseni alatiesynnytyksen mentyä pieleen ja päädyttyämme leikkuriin. Papereissa lukee synnytyskertomus vaikkei se ollutkaan alakautta tapahtunut.
Ap:lla taitaa olla jäänyt pahoja traumoja omasta synnytyksestään tai on muita surullisia syitä (kateellisuutta sektion saaneita kohtaan?), kun jaksaa tällaista jauhaa...
Kun kuolee ns. luonnollisesti vaikka infarktiin niin puhutaan kuolinpäivästä, eikös ?
ja esim. Jokelan murhattujen omaiset ym. puhuvat jatkossa murhaamis- tai ampumispäivästä ?
Lapsi kuitenkin syntyy ja saa syntymäpäivän ja ajan. Loputulos on sama. Älä tekerru pikkuseikkoihin ÄÄLIÖ!!!
Eli mites mä saivartelen kun lapseni syntymäaikaa kysytään?
Onko KELAkin väärässä kun antaa SOTU:n SYNTYMÄajan perusteella?
Pitäsiikö sektioidut laittaa omaan kastiin, eri numerosarjaan?
Lapseni ei ole siis syntynyt ?
hyvää äitiyttä ei mitata synnytystavalla. Äitiyttä on se, että pystyy luopumaan omasta hyvästä ja " synnytysmitalleista" oman lapsen terveyden/elämän takia.
Samaa mieltä tosin sektio on leikkaus, missä lapsi syntyy leikkausviilosta ilman synnytystä.
Minun puolestani voitte vapaasti sanoa, etten ole synnyttänyt sektoitua lastani. Mutta minullapa on pil*u tiukka, eikä mikään hehtaariloora, kuten teillä synnyttäneillä.
SYNNYTYSTAVAT
1. Normaali alatiesynnytys
Normaali alatiesynnytys on luonnollisin, ja vastasyntyneen kannalta paras, synnytystapa. Synnytyksessä lapsi kehittyy. Hän erittää stressihormoneja, jotka valmistavat häntä koh-dun ulkoiseen maailmaan. Stressihormonit auttavat muun muassa hengityksen käynnis-tymisessä. Alatiesynnytyksessä lapsi saa normaalin bakteerikirjon, eli hänen suolistoonsa kulkeutuu normaalisti suolistossa esiintyviä bakteereja. Tämä edesauttaa suoliston toi-mintaa. Suurin osa synnytyksistä sujuukin normaalilla tapaa alateitse.
2. Toimenpidesynnytys
Joskus kun lasta autetaan ponnistusvaiheessa ulos, joudutaan turvautumaan niin sanot-tuun toimenpidesynnytykseen eli imukuppi- tai pihtisynnytykseen. Sitä voidaan kutsua myös niin sanotuksi päästäväksi alatieoperaatioksi. Tällöin autetaan sikiötä liikkumaan synnytyskanavassa joko imukuppia tai pihtejä apuna käyttäen. Imukuppisynnytykseen voi johtaa esimerkiksi ponnistusvaiheen pysähtyminen tai hidastuminen, äidin uupuminen tai sikiön hapenpuute.
3. Keisarinleikkaus eli sektio
Osa synnytyksistä hoidetaan keisarinleikkauksella. Keisarinleikkaukseen johtavat syyt ovat joko äidistä, sikiöstä tai molemmista johtuvia. Tavallisimmat syyt ovat sikiön poik-keavat asennot synnytyksen aikana, synnytyksen pysähtyminen, ennen kuin kohdun suu on kokonaan auennut, tai sikiön muu ahdinkotila.
Mikäli äiti on kovin ylipainoinen, tai hänellä on diabetes, voi muodostua sikiö-äiti -epäsuhta. Tällöin päädytään keisarinleikkaukseen. Keisarinleikkaus on turvallisin vaihto-ehto myös poikkeavissa perätilatarjonnoissa sekä monisikiöraskauksissa, joissa ensimmäi-senä syntyvä lapsi on muussa kuin päätarjonnassa.
Keisarinleikkaus eli sektio tehdään yleensä puudutuksessa; joko spinaalipuudutuksessa tai epiduraalipuudutuksessa. Tällöin äiti on valveilla, ja saa nähdä vastasyntyneen heti syn-tymän jälkeen. Isä ei yleensä pääse päivystysleikkaukseen mukaan. Suunnitellussa keisa-rinleikkauksessa isä voi toki halutessaan olla mukana. Noin puolet keisarinleikkauksista on ennalta suunniteltuja.
Ja hautajaiset on hautajaiset jos vainaja lasketaan arkussa hautaan siunaustilaisuuden päätteeksi. Tuhkajaiset ovat siis erikseen.