Onko muita, joita ärsyttää päiväkodin " nukkumispakko" ?
KAIKKIEN on pakko nukkua tai ainakin olla paikoillaan sängyissään nukkumisaikana 12-14.... Oma 5v. monesti nukahtaakin ja illat ovat tuskaa... Nytkin kukkuu vielä sängyssään ihan pirteänä... ja tottakai nukkuu sitten päikkärissä, kun herätys on klo 6.30.... Tää alkaa olla oikeasti rasittavaa. Tuota nukkumispakkoa ollaan perusteltu pk:ssa mm. henkilöstön palavereilla ja sillä, että sama sääntö koskee kaikkia, levättävä on.... Mikään ei siis muuta asiaa... Vielä vuosi tätä he...vettiä ja sitten eskariin ihan muualle, jossa ei nukuta!
Kommentit (37)
Ei ärsytä, minusta lepohetki kiireisen päivän katkaisijana on pelkästään positiivinen asia. Meidän 5-vuotias nukkuu joskus ja toisinaan vain pötköttelee. Mutta toki ymmärrän ärsytyksen, jos illat menevät hulinaksi...
Päiväkodissa kuitenkin päivä on täysi työpäivä lapselle ja tekee todella hyvää antaa lapsen nukkua.
Eriasia on jos saa nukkua tunninkin pidempään aamulla mutta noin aikaisin jos joutuu heräämään niin ehdottomasti lapsen kuuluu nukkua päivällä.
Me tehtiin henkilökunnan kanssa kompromissi, antavat lapsemme nukkua vain tietyn ajan. Helpotti vähän meidän iltoja. Auttaisiko teillä?
Itsekkin syytiin pvunia , kunnes tajusi itseasiassa lapseni olevan yliväsynyt ja ennenkaikkea huomionhakuinen nukkumatilanteissa ! Oltii oltu pitkä päivä erossa ja mikäs sen parempi tilanne kuin rissata nukkumisesta - sai takuulla huomion !
Kun tajusin tämän teimme taas kerran selkeät säännöt nukkumaan menemiselle ja rutiinit eikä " mutinoita " hyväksytty . Ja kaikki tämä valmistelu alkoi jo n tunti ennen sänkyyn menoa ( Ei tvtä , pelejä , tietokonetta ) . Rauhoituttiin ja juteltiin , luettiin satu tms . JA HELPOTTI !
Nuo päiväunet/lepohetki perustellaan puhtaalla fysiologialla. Nimittäin lapsen aivot vaativat kehittyäkseen lepohetken keskellä päivää, lapselle ei ole yhdentekevää, miten unen tarve jakautuu vuorokaudessa, vaan lapsi tarvitsee myös päivälevon. Ja yleensä lasten nukahtamisongelmat illalla johtuvat yliväsyneisyystä, ei ylilevännäisyydestä. Kyseessä on siis lapsen paras, ja hänen aivojen kehityksensä turvaaminen ja tukeminen. Ikävä jos et pidä sitä arvossa.
th
Eipä ihme ettei yliväsyneenä uni maistu. Toivottavasti saatte uniasiat kuntoon!
t: 11
joko työharjoittelussa opiskeluaikana tai töissä, ei ole " nukkumispakkoa" enää tuon ikäisillä!
Monesti oli niin, että tiettyjen lasten kohdalla oltiin sovittu, että tunnin verrran lepäilevät rauhassa huoneessa ja sitten pääsevät piirtelemään tmv. hiljaisia leikkejä leikkimään. Sovittu oli myös, että jos lapsi nukahti, hän sai nukkua vain tietyn ajan.
Juttele asiasta lto:n kanssa! Luulisi, että löytyy sopiva ratkaisu tilanteeseen!
että niiden päivällä nukuttujen unien takia lapsi nukahtaa vasta klo 23. Ilman päikkäreitä menisi aiemmin.
Meilä ollut ihan sama ongelma. Olen sanonut ihan suoraan lapselle, että hän ei SAA nukkua päikkäreitä. Ja päiväkodissakin olen asiasta puhunut, ja kuulemma sadun/musiikin jälkeen antavat nyt nousta.
Oli kyllä ihan helvettiä kun lapsi nukkui noin tunnin unet ja sitten illalla valvottiin ja aamut oli tosi vaikeita.
en todellakaan ole ap, mutta uskoisin, että heillä laitetaan ajoissa nukkumaan... uni ei vaan tule, ku on nukkunu päikkärit. Ja tiedän tän jutun koska meillä on ihan sama homma. Meillä tosin tyttö vasta juuri täyttänyt 4 vuotta mutta silti on aivan uskomattoman hankalaa nukahtaa illalla jos on päikkärissä nukkunut. Minä kyllä kannatan lepohetkeä päivällä mutta en nukkumista. Onneksi meillä päikkäri on joustava ja pyrkii toimimaan niin, että tuetaan vanhempia. Meillä siis lapsi herätetään unilta niin, että on saanut nukkua max 45 min. Muuten meillä ihan järkky ilta. Ja on ihan sama mihin aikaan vie muksun illalla sänkyyn... on koitettu ajoissa (kaheksan, yheksän aikaan) ja on koitettu myöhään (kymmenen jälkeen), mut aina sama mesoaminen. Eli ei auta ku toi päikkärien lyhentäminen.
Ps. meillä kaks muutakin lasta (yks koululainen ja yks alle 3 v) eikä noiden kohdalla ole tuollaista ollut koskaan. eli uskon todellakin siihen, että lapset on yksilöitä ja unen tarve vaihtelee lasten persoonallisuudesta riippuen.
Alkuperäisessä viestissäänkin hän sanoi, että kukkuu vielä pirteänä sängyssään (ja viesti on kirjoitettu puoli yhdentoista jälkeen). Eli ilmeisesti lapsi on laitettu jo aikaisemmin nukkumaan!
Rasittavaa, kun ei voida lukea kunnolla ;)
Fakta on se, että jotkut lapset tarvitsevat enemmän ja jotkut vähemmän unta. Kaikkiin ei päde samat säännöt. Meilläkin lapsi saa nukkua päiväkodissa 2 tuntia (sitten herätellään) ja lopputulos on se, ettei nukahda illalla ennen yhtätoista. Ei siinä auta, vaikka laittaa klo 20 sänkyyn. Ei lapsi käy edes millään ylikierroksilla (tiedän kyllä mitä tämä on), vaan lapsella ei vain kertakaikkiaan ole uni. Millä laitat nukkumaan, jos toinen ei vain kertakaikkiaan nukahda. Sitten aamulla pitäisi kuitenkin taas herätä aikaisin ja kierre onkin valmis, kun päiväuniaikaan jo niin väsyttää, että nukutaan tuntitolkulla.
Tiedän kyllä itsestänikin, että jos nukun päivällä 2 h päiväunet, on ihan turha yrittää saada unen päästä illalla kiinni. Uni tulee vasta joskus klo 4. Äitini on samanlainen, miehelläni ja isälläni taas päiväunet eivät tuota mitään ongelmaa. Miksi sitten lapset eivät voisi olla erilaisia?
Ei ap
niin miksi siitä oikeastaan täytyy tehdä ongelma? Miksei lapsi sitten voi mennä silloin nukkumaan? Olennainen asia olikin se, että lapsen kehityksen kannalta on tärkeää, että uni jaetaan useampaan kuin yhteen jaksoon vuorokaudessa.
vai onko niin, että vanhempien oma aika menee lapsen ajan edelle...Pitää saada lapsi aikaisin unille, jotta on ihana rauha itsellä...valitettavan usein näinkin..
Oma 5 v nukkuu päiväkodissa, eikä ole ikinä ollut ongelma...ihanaa, että lapsi saa levätä keskellä päivää, hermosto kasvaa lapsella levätessä!lapseni on silti sängyssä klo 21, tuli uni tai ei...en ymmärrä, miksi siitä tehdään ongelmaa...
Yliväsyneitä lapsia on valitettavasti Suomi nykyään pullollaan.
Tiedän, ärsytän, ja ihan tahallani,seison sanojeni takana!
. Kyllä jokaisen pk työntekijän pitäsi sen verran lasen neurologiaa hallita, ettei tuollaiseen sopimukseen lähde mukaan. Parempoi on pitää valveilla kun antaa nukahtaa uneen ja herättää " väärään" aikaan
Onneksi meillä päikkäri on joustava ja pyrkii toimimaan niin, että tuetaan vanhempia. Meillä siis lapsi herätetään unilta niin, että on saanut nukkua max 45 min.
Lapset tarvitsevat päiväunia. Suurimmassa osassa päiväkoteja vain lepo on pakollinen ja tunnin päästä saa nousta ylös. Jos lapsi on nukahtanut hän todella tarvitsee ne unet.
Vierailija:
. Kyllä jokaisen pk työntekijän pitäsi sen verran lasen neurologiaa hallita, ettei tuollaiseen sopimukseen lähde mukaan. Parempoi on pitää valveilla kun antaa nukahtaa uneen ja herättää " väärään" aikaanOnneksi meillä päikkäri on joustava ja pyrkii toimimaan niin, että tuetaan vanhempia. Meillä siis lapsi herätetään unilta niin, että on saanut nukkua max 45 min.
Mitäs sitten, jos se lapsi ei heräisi vielä kahden tunnin unienkaan jälkeen? Annetaanko hänen sitten nukkua välipala-aikakin vielä?
En ole itse ollut töissä " isojen" ryhmässä pk:ssa, mutta kyllä siellä monet vanhemmat haluavat, ettei lapsi saa nukkua kuin tietyn ajan. Ja se on sitä vanhempien kunnioittamista, kun asian hyväksyy. Vanhemmilla kuitenkin on " päätösvalta" tuollaisissa asioissa (ainakin useinmiten)...
joka laulaa muumilaulua tuon ylläolevan mainoksen innoittamana. On oiken hyvän tuulinen ja höpöttää kaikkea mukavaa, EIKÄ ole ollenkaan väsynyt. Sitä vastoin nukkui päikkärissä parin tunnin unet tänään.
Täytyy myöntää, että _pikkasen_ tekisi mieli jo omaa aikaa (kaapissa olisi vähän namia..) mutta kait sitä on pakko mennä sänkyyn, ottaa tuo ihanuus vierelle ja yrittää nukuttaa, TAAS. Seuraavalla kerralla nukahdan varmasti itsekin ja jää ne namit syömättä (ei kai mikään vahinko).
Kukaan ei varmaan usko että tämä on totta, tottahan lapset jo nukkuvat kaikki!
(tVierailija:
vai onko niin, että vanhempien oma aika menee lapsen ajan edelle...Pitää saada lapsi aikaisin unille, jotta on ihana rauha itsellä...valitettavan usein näinkin..Oma 5 v nukkuu päiväkodissa, eikä ole ikinä ollut ongelma...ihanaa, että lapsi saa levätä keskellä päivää, hermosto kasvaa lapsella levätessä!lapseni on silti sängyssä klo 21, tuli uni tai ei...en ymmärrä, miksi siitä tehdään ongelmaa...
Yliväsyneitä lapsia on valitettavasti Suomi nykyään pullollaan.
Tiedän, ärsytän, ja ihan tahallani,seison sanojeni takana!
miten tyhmää porukkaa täällä on!
Kuinka kiva lapsesta on aamulla herätä klo 6.30, jos on illalla nukahtanut vasta klo 23 sen takia, että joutuu päiväkodissa olemaan 2 h nukkarissa ja nukahtaa sinä aikana sinne?!?! Eikö ois paljon parempi, että lapsi nukkuisi hyvät yöunet n. klo 20-6.30 ja vaan lepäisi pk:ssa (30-45 min)?
Jos meidän lapsi (4 v) ois päiväkodissa (on kotona), ois meillä aivan sama ongelma kuin ap:llä. Silloin kun poika vielä satunnaisesti reilu 3-vuotiaana nukkui päiväunet, nukahti illalla vasta klo 23 aikaan (joskus vasta klo 24), vaikka olisi laittanut klo 21 sänkyyn. No, kotihoidossa se ei paljon haitannut, koska sai sitten seuraavana aamuna nukkua pitkään, mutta jos olisi hoidossa, ois aika ikävä herätä aamulla klo 7-8 tunnin yöunien jälkeen, kun tarvitse yöunta päiväunien lisäksi (jos sellaiset nukkuisi) 10 h ja ilman päiväunia 12 h.
Itsekin olen lastenhoitaja ja ollut sellaisissa päiväkodeissa, joissa kaikki eskareita nuoremmat on 2 h nukkarissa. Itse en sellaisessa paikassa enää suostuisi olla töissä, enkä lastani laittaisi sellaiseen paikkaan hoitoon. Yritä ap saada pk:n henkilökunta tajuamaan, että 5-vuotiaalle ei aina tee päiväunet hyvää, jos iltanukahtaminen venyy usealla tunnilla!
Tiukat rajat niin että sängyssä pysytään vaikka ei tule uni. Mutta jos lapsi tietää että pääsee halutessaan laulamaan muumilauluja tähänaikaan niin ei kai silloin halua edes mennä nukkumaan.
Minun 6v tyttö nukkui usein eskarissa.