Iltalehden mielenkiintoinen juttu Kyllikki Saaresta. Olisiko kuolema voinut olla sittenkin onnettomuus , jos Kyllikillä kerran oli päänsärkyä ja päässä humisi?
Esim joku ajoi autollaan liian läheltä reunaa, Kyllikki jota muutenkin huimasi väisti ja iski päänsä ja pelästynyt "murhaaja" kätki ruumiin niin hyvin kuin pystyi.
Niin tai näin , mielenkiintoisen kannan tapaukseen tuo uusi tieto pyörällä kaatumisesta, jonka jälkeen Kyllikin päässä humisi ja tytön persoonallisuus muuttui. Lisäksi Kyllikki oli sanonut ystävälleen, ettei pidä miehistä eikä mene naimisiin .
Kommentit (17)
Niin, kyllähän sitä moni onnettomuuden uhri kuoleman jälkeen menee metsään ja kaivautuu kuoppaan.
Se muuttuu henkirikokseksi jo siinä vaiheessa kun joku muu piilottaa ruumiin. Ihan sama ajoiko päälle vahingossa vai tahallaan.
Minä uskon seksuaalirikokseen.
Kasvot hakattu. Ei kuulosta onnettomuudelta. Kuollut hautasi itsensä suohautaan ja merkkasi paikan puun oksalla. Jepjep.
Seksuaalirikokseen voisin uskoa. Tuo seutu on muutenkin niin umpimielistä.
Eikös hänet oltu raiskattu?
Tuohon aikaan autoja oli erittäin vähän, varsinkin syrjäisellä metsäteillä. Aikamoinen sattuma, jos onnistui jäämään auton alle.
Minusta tuo kirje papille oli erikoinen.
Kyllikki Saaren kenkä löytyi 10. lokakuuta noin kilometrin päästä pyörän löytöpaikasta. Likaisen kengän sisään oli tungettu miesten puuvillatrikoosukka ja hampaanjälkiä täynnä oleva kaulaliina.
Kyllikki Saaren alaruumis oli alastomana kun hänet löydettiin.
Siellähän oli parikin miestä joita epäiltiin ja toisen epäillyn sisko, joka ehkä tiesi jotain? Eivätpä ottaneet tuolloin mitään näytteitä talteen? Nykyisellä dna-tekniikalla juttu olisi selvinnyt, jos oli esim raiskattu.
Kyllikin alusvaatteet olivat kadoksissa eli aika erikoinen onnettomuus.
Jospa Kyllikki oli raskaana papille ja pappi ei halunnut skandaalia. Onko koskaan ajateltu sitä vaihtoehtoa että murhaaja olisi ollut nainen?
Tuskin se kuolemaan liittyy, mutta tyttöparallahan oli selvästi aivovaurio! Päänsärky, persoonan muuttuminen, huimaus ...Epäilen itse isää tekijäksi, kun niin voimakkasti suitsutti tyttären hyvyyttä. Olisiko isän korviin kantautunut tuo "en aio ikinä naimisiin puhe" ja isä tästä raivostunut. Tai jostain muusta. Täydellinen tytär ei ollutkaan enää täydellinen...
Kirje papille viittaa jonkinlaiseen kriisiin, siihen että Kyllikki oli alkanut pohtia ja ehkä myös kyseenalaistaa elämäänsä sekä maailman menoa ylipäätään, oli syynä sitten aivovaurio tai teini-ikä.
Vierailija kirjoitti:
Kyllikki Saaren kenkä löytyi 10. lokakuuta noin kilometrin päästä pyörän löytöpaikasta. Likaisen kengän sisään oli tungettu miesten puuvillatrikoosukka ja hampaanjälkiä täynnä oleva kaulaliina.
Kyllikki Saaren alaruumis oli alastomana kun hänet löydettiin.
Säilytettiinköhän tuo sukka ja kaulaliina? Eikö selvitetty, kenelle ne kuuluivat?
Vierailija kirjoitti:
Jospa Kyllikki oli raskaana papille ja pappi ei halunnut skandaalia. Onko koskaan ajateltu sitä vaihtoehtoa että murhaaja olisi ollut nainen?
Tietojen mukaan neitsyyttä ei voitu todistaa, mutta raskaana Kyllikki ei ollut. Ellei sitten Kyllikki ollut jostain syystä valehdellut muka odottavansa lasta!
Vierailija kirjoitti:
Jospa Kyllikki oli raskaana papille ja pappi ei halunnut skandaalia. Onko koskaan ajateltu sitä vaihtoehtoa että murhaaja olisi ollut nainen?
Miksi nainen, hänkö olisi raiskannut?
Vierailija kirjoitti:
Kyllikin alusvaatteet olivat kadoksissa eli aika erikoinen onnettomuus.
Hämäys? Tekijähän saattoi olla nainenkin, vaikkei sellaista vaihtoehtoa kai edes mietitty.
Silminnäkijähavaintoja alkoi ilmaantua. Mieshenkilö oli pyöräillyt yksin ollutta Saarta vastaan Isojoen meijerin risteyksen liepeillä. Tämän oli viimeinen silminnäkijähavainto hänestä. Kyllikki Saaren kotiin oli tästä kohtaamispaikasta kuutisen kilometriä.
Useat silminnäkijät kertoivat nähneensä myöhään illalla vaalean auton kiihdyttävän kyseistä tietä pitkin ilman ajovaloja. Autossa oli ollut mieshenkilöitä ja auton tavaratilasta pilkotti polkupyörä. Tiellä oli nähty myös lasinsirpaleita ja voimakkaita auton jarrutusjälkiä. Lasinsirpaleet ja muut jäljet oli siivottu pois ennen kuin poliisi ehti paikalle. Oliko Kyllikki Saari kenties joutunut yliajon uhriksi? Tämä teoria hylättiin sen jälkeen, kun Saaren polkupyörä löydettiin. Siinä ei havaittu minkäänlaisia rikkoontumisen jälkiä.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/09/09/kyllikki-saaren-surma-jai-ikui…
Murhatutkimuksia jatkettiin, mutta tekijää ei koskaan saatu selville. Vahva epäilys oli siitä, että tekijä olisi ollut paikkakuntalainen, joka asui muutaman kilometrin päässä tapahtumapaikasta. Ruumiin kätkeminen ja suunnitelmallisuus viittaisivat poliisin myöhemmin tekemän psykologisen profiloinnin mukaan siihen, että tekijällä olisi ollut jonkinlaista rikostaustaa. Ei kuitenkaan henki- tai seksuaalirikostaustaa vaan pikemminkin hän olisi syyllistynyt omaisuusrikoksiin tai pahoinpitelyihin. 2000-luvulla poliisi kertoi, että sillä oli näkemys tekijästä. Tämä oli viranomaisten mukaan kuitenkin jo kuollut.
Ylen jutun mukaan
No ei.