Missä säilyttää vauvan tavarat ahtaassa kodissa?
Olisiko kätevintä ostaa hoitopöytä ja laittaa sen alatasoihin vauvan vaatteita säilöön?
Meidän asunnossa on todella vähän kaappitilaa ja ainakaan vuoteen ei päästä muuttamaan minnekään.
Paniikki iskee.
Kommentit (10)
Hoitopöytäkin vaatii tilaa ja itse en ole sitä koskaan tarvinnut, kun opettelin vaihtamaan sylissä. Eli kyllä vauvakin tilaa tarvitsee, mutta eiköhän arki opeta, missä ja minkä verran.
Tyttärellä oli pesukoneen päällä hoitoalusta ja makuuhuoneessa lipasto vaatteille.
Kätevin on mielestäni hoitoalusta pesukoneen päällä ja kylppärissä kori jossa vauvan tarvikkeet. Lisäksi missä tahansa huoneessa mihin sattuu mahtumaan lipasto,jossa vauvan vaatteet ja petivaatteet. Tilaa vievin juttu on vaunut.
Vierailija kirjoitti:
No säilytätte ne siellä mistä ne on kätevin ottaa käyttöön kun tarvitsee.
Mutta ehdotetaan nyt vaikka häkkivarastoa kun et itse osaa ajatella.
Tuliko nyt hyvä mieli kun pääsit ilkeilemään? Taitaa siellä mammalla painaa univelat tai perhe-elämä liikaa päälle,kun pitää viattomille ryttyillä.
Kuinka ahdasta? Mahtuuko mitään lisäkalusteita? Jos ei, niin sitten esim. hoitoalusta pesukoneen päälle tai vaipanvaihto ihan vain sängyllä. Sängyn alle voi laittaa säilytyskorin, mä olen myös käyttänyt äitiyspakkauslaatikkoa säilytyslaatikkona. Sitten olen kiinnittänyt seinälle nurkkaan sellaisen pienen hyllykön, johon olen laittanut vauvan hoitovälineitä.
Meillä ei ollut mitään hoitopöytää. Pinnasänky ja yks lipasto riitti pitkään.
Riippukeinu katon rajaan - ja avot!
Haa, tästä aiheesta muuten tiedän jotain. Meillä asuu kolmiossa viisihenkinen perhe. Niinpä vauvatavarat on pidetty minimissä. Oikeastaan kaikki vauvan tavarat ovat vessassa. Seinään saranalla kiinnitetty hoitotaso on pöntön päällä. Siitä on näppärää nostaa vauva pesulle altaaseen. Onneksi vessassa on tosi suuri pesuallas, melkein kuin amme vauvalle. Vauvan puhtaat vaatteet ja harsot ovat koreissa pesualtaan alla - ja likaisille on oma korinsa siinä vieressä. Vaipat kolmannessa korissa. Vanupuikot, d-vitamiinit ynnä muut ovat lääkekaapissa samaisessa vessassa.
Pinnasänkyä meillä ei ole, koska vauva nukkuu vieressäni. Rattaat ovat vielä toistaiseksi eteistä tukkimassa, mutta vauva viihtyy niin hyvin kantorepussa, että varmaan siirretään rattaat kasaan koottuina varastoon.
Mitäs muuta? Leluja on yksi korillinen, ja lisäksi on viltti. Ne ovat aina siinä huoneessa, missä vauva köllii. Amme on säilössä saunan lauteiden alla, toistaiseksi pesut käyvät kätevimmin vessan altaassa. Vauvan ulkovaatteet ovat eteisen naulakossa. Autokaukalo on näin kesällä yleensä autossa.
No säilytätte ne siellä mistä ne on kätevin ottaa käyttöön kun tarvitsee.
Mutta ehdotetaan nyt vaikka häkkivarastoa kun et itse osaa ajatella.