Vauvalla pieni lakiaukele,
neuvolassa sanottiin että täytyy seurata tarkemmin ettei mene liian aikaisin kiinni. Onko kellään kokemusta vastaavasta, pysyikö kuitenkin riittävän auki vai tarvittiinko jotain toimenpiteitä? Huolestuttaa, ja kaipaan vertaistukea. Kiitos!
Kommentit (2)
mulla on ollut itselläni pieni aukile, joka vielä sulkeutui hyvin varhain sekä mun molemmilla lapsilla on ollut sama juttu. Itselläni on aikuiseksi aika pieni pää (pään ympärys 54 cm), mutta joskus lapsena tehtiin jotain tutkimuksia joiden mukaan aivot ovat mahtuneet kehittymään normaalisti. Ainakaan mitään haittaa ei tästä ole ollut.
Lapsillani on molemmilla ollut hyvin pienet aukileet, en muista tarkkaan milloin ne ovat sulkeutuneet mutta koska kallon luut ovat pysyneet liikkuvina, heille on kasvanut ihan normaalin kokoiset päät (neuvolan käyrästöllä keskikäyrällä)
Meillä tytöllä oli alkuusakin vain noin aikuisen sormenpään kokoinen aukile, eikä mitään ongelmaa ollut.