Onko tämä seksuaalista häirintää?
Olimme kokoontumassa palaveripöydän ympärille kamppeinemme kun vastapäätä yks alinhankintapuljun jamppa osoittaa mun rintaa virnistäen. Katoin että mitä nyt ja mulla toinen nänni nöpötti rintsikoista paidan läpi. Kävin korjaamassa tilanteen mutta mua nyt sapettaa tää tilanne jotenkin. Hyvä että tuli huomatuksi, mutta... Jos joku nainen tai hyvin tuttu mies olisi tahdikkaasti vihjannut asiasta niin se olis ollut hieno teko. Nyt mua raivostuttaa se virnistäminen ja osoittelu. Selkeesti nautti tilanteesta ja piti sitä huvittavana. Mun intimiteetti tässä nyt tuli rikotuksi. Tai täyttääkö tämä häirinnän kriteerit?
Kommentit (16)
Ei tuo ihan seksuaalisen häirinnän tunnusmerkkejä täytä, mutta kannattaa silti vastaisuudessa olla esittelemättä nöpöttäviä nännejäsi. Joku saattaa sellaisesta häiriintyä oikeasti.
Ehdottomasti ap on syyllistynyt häirintään, ja ei muuta kuin roviolle.
Mielestäni sinä syyllistyit häirintään nännisi kanssa.
Keskenkasvuinen nörtti insinööri, joka ei pääse lähellekään naista oli varmaankin asialla.
Jaa-a... Mielestäni ennemmänkin lapsellista toimintaa kuin seksuaalista häirintää. Outoo, et aikuinen mies ees reagoi tolla tavalla.
Seuraavalla kerralla voit vaan naureskella takasin, et "tällaset meillä naisilla on" ja antaa asian olla. En ainakaan itse jaksa jokasesta miehen omituisuudesta loukkaantua. Kerran yks työkaveri kutsu mua töissä vittuillen prinsessaksi ja vastasin takasin nätillä hymyllä ja liioitetulla niiauksella. Sen jälkeen se oli mua kohtaan ihan ok, jopa ystävällinen.
Kyllä mun mielestä tuo oli vähintään epäasiallista käytöstä. Muakin ois risonut toi.
Ei häirintää varmaan juridisessa mielessä mutta eettisesti kyllä. Sovinistista väkivaltaa.
Menn'äänkö joukolla hirttämään moinen moukka? Vai laitetaanko roviolle? Neuloja kynsien alle ja lopuksi tuhannen viillon kuolema?
Ota yhteys sen raiskarin pomoon ja järkkää sille potkut.
Että tällainen tarina tällä kertaa...
Vierailija kirjoitti:
Kyllä mun mielestä tuo oli vähintään epäasiallista käytöstä. Muakin ois risonut toi.
Samoin. Ei ole iso vaiva teipata ne nännit ennen työpäivää niin ei tarvitse asettaa ketään kiusalliseen tilanteeseen ”tahattomalla” paljastelulla.
Minusta on törkeää että ihmiset suhtautuvat tähän asiaan näin välinpitämättömästi ja vitsailevat vakavalla asialla.
Tätä kun jatketaan niin pian töissä miehet alkavat puhumaan naisille ja katsomaan naisten suuntaan vaikka niillä olisi vaatteet päällä!
Asetelmaa ei tietty voi noin vain kääntää toisin päin, mutta epäsopivaa olisi sekin jos nainen huomauttaisi että katos, mitä jamppa, näkyy olevan tänään vasemmassa lahkeessa tuo sun keskimittainen molosi. Joku taliaivoinen matalastikoulutettu bensalenkkari varmaan olis ihan että joo, niin on, haluuks maistaa, mutta fiksumpi mies menee tuosta vaikeaksi ja ihan aiheesta kokee sen yksityisyyden loukkaamisena. On ihan selkeät syyt sille, miksi nk. yksinkertaisempien ihmisten työyhteisöissä on ihan erilainen kommunikointikulttuuri sukupuolisestikin kuin fiksummilla.
Huoh.