Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Terapeutin pitää ymmärtää asiakasta, se ei muuten tehoa

Vierailija
06.05.2018 |

Eli kysymys ei ole siitä, että asiakkaan on tehtävä vain töitä, terapeutti ei paranna ketään. Bullshit. Ei tietenkään parannakaan, jos ei mitään ymmärrä mutta miksi kukaan maksaisi sellaisesta terapiasta? :D
Ja se työ, mitä terapiassa tehdään on se, että terapeutti työskentelee ymmärtääkseen asiakastaan, jotta voi sitten auttaa häntä. Asiakas ei tee sitä työtä, muuten ei tarttis mennä terapiaaan, obviously.
Eli, jos terapoit ihmisiä, eikä tuloksia näytä syntyvän, niin katso peiliin, rahastaja! Se olet SINÄ, joka olet syypää huonoihin tuloksiin! SINÄ et ymmärrä silloin asiakkaitasi. Vaihda alaa. Tai opettele ammattis paremmin, laajennu.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Koko terapiahan nojaa siihen illuusioon, että asiakas kuvittelee sen terapeutin oikeasti välittävän ja yrittävän auttaa. No ei, se tekee sitä vaan työkseen ja rahasta, ei kukaan ilmaiseksi kitinöitäsi jaksaisi kuunnella.

Ei nojaa, vaan ajatukseen siitä, että terapeutti ymmärtää ja osaa auttaa.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla