Onko tämä positiivinen vai viivanpaikka?
Kierto on niin epäsäännöllinen, että en osaa kiertopäivistä sanoa. Tein eilen illalla huvikseni ovulaatiotestin, johon ilmestyi kaksi viivaa. Tätä hämmästyin ja päätin että teen aamulla raskaustestin. Aluksi testi oli täysin nega, mutta kun 10min päästä tulin heittämään testiä roskiin, siristin silmiäni, kun katsoin että kaksi viivaahan tuossa on?! Toinen viiva hailakan punainen. Mutta voiko tätä uskoa? Ennen ei ole tällä testillä jäänyt epäselväksi, onko nega vai positiivinen - nyt olen hämmentynyt enkä tiedä uskoako vai ei! Ei kokemusta aikaisemmista raskauksista, joten kaikki tämä uutta :)
Tietenkin kuvan perusteella voi olla vaikeaa saada selvää, mutta mitä mieltä olette?
Kommentit (13)
Pitää käydä ostamassa uusi testi, mitä suosittelisitte? Ja montako päivää olisi hyvä odottaa?
Apua, ihan häkeltynyt olo jos tuo onkin positiivinen!
Jos viiva ilmestyy testin ilmoittaman ajan ulkopuolella, sitä ei tulisi huomioida. Mulla ei kylläkään ole koskaan missään vaiheessa ilmestynyt viivaa jos en ole ollut raskaana. Tee testi parin päivän päästä uudelleen.
Olen itsekin testaillut ennen, ja homma mennyt niin, että kun testi on ollut vielä "märkä", niin näyttänyt että toinen viiva alkaa muodostua, mutta kun testi alkanut kuivua niin testiin jäänyt selkeä yksi viiva, ei mitään haaleaa viivaa josta voisi erehtyä.
Nyt kävi toisin päin, eli katsoin, että ei siihen ala viivaa tulemaan ja poistuin vessasta. Kuitenkin kun testi oli kuivunut niin haalea viiva siinä oli! :O
Varovaisesti onnittelut, kyllä mä tuon perusteella juoksisin apteekkiin hakemaan digitestin! Ei tuollaista haamua tule edes testiajan jälkeen jos ei ole raskaana :)
Tietenkin vaikea sanoa, missä vaiheessa tuo toinen viiva on tuohon testiin ilmestynyt. Muistaakseni tässä testissä oli, että ilmoittaa tuloksen 3 minuutissa. Katsoin testiä siis ennen, kuin oli kulunut nuo 3min ja jonkin ajan kuluttua, kuitenkin tuo 3min oli varmasti mennyt jo :)
Kyllä toi ihan positiiviselta näyttää! Osta vaikka se apteekin oma, mulla ainakin toiminut ihan hyvin. Varovaiset onnittelut :)
Tee huomenna aamulla uusi testi...sellainen "parempi" digitesti.
Nyt apuja!! :)