On se jännä miten trans-lapset yms on ihania ja kivoja kunhan ne on pieniä ja laihoja
Ihanaa kun laiha pikkupoika tykkää pukeutua kukkamekkoon ja vaaleanpunaisiin kumisaappaisiin ja kaikkiin frozen- ja my little pony -juttuihin. Niin ihana sateenkaarilapsi.
Ilmeet ja kommentit on ihan jotain muuta, kun saman tekee 160-senttinen yli 75-kiloinen hormonaalisista ja aineenvaihduntahäiriöistä kärsivä samanikäinen poika.
Tai down-tyttö on ihanan söpö, jos on pieni ja omaa ihanat vaaleat enkelinkiharat. Mutta runsaasti ylipainoinen tyttö, jolla on ohut harmaa piikkitukka ei olekaan yhtään söpö ja ihana.
Oletteko yhtään ajatelleet näitä asioita ja hävettääkö teitä edes?
Kommentit (11)
Miksi rinnastat trans- ja down-lapset?
Positiivisetkin ennakkoluulot on haitallisia, jep. Siis tyyliin "Downit söpöjä ja niin iloisia ja elämänmyönteisiä", jne. Jotkut ihmiset ei ymmärrä, että sekin on ennakkoluuloa ja pahaa yleistämistä.
Vielä muutamavuosikymmen sitten jonkun puhuessa aloituksen mukaisia asioita, olisi hänelle ollut välittömästi hoitopaikka hullujenhuoneessa.
Joten trollausyrityksesi on huono ja vastenmielinen.
Onhan tuo aloitus hieman tuskastuneen kuuloinen, mutta on siinä pointti. En ihan ymmärrä, meneekö joltakin ohi ...? Vai oliko tämä joku palstavakkari, jonka diagnoosin kaikki tuntee?
Täh? Tuohan on totta. Ihmiset sympatiseeraa suloisia lapsia. Aikuiset ei saa samaa myötätuntoa. Osa ei vaan kehtaa tunnustaa tätä. Osalle tyypeistä koirakin on tärkeämpi kuin aikuinen ihminen.
Sama juttu kuin että keskiafrikkalainen pikkulapsi on soma, mutta aikuiseen ei suhtauduta samoin.
Vierailija kirjoitti:
Miksi rinnastat trans- ja down-lapset?
En rinnasta näitä lapsia, vaan ihmisten suhtautumisen heihin. Suuri yleisö suhtautuu poikkeavuuksiin samalla tavalla: ihanaa, kunhan ko yksilö täyttää tietyt yleiset söpöyskriteerit. Iso, lihava ja kömpelö transtyttö ei ole söpö ja ihku.
Ap
Haista. Ja mene hoitoon.