Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teillä aamuvirkku koira tai muu lemmikki? Miten vaikuttaa?

Vierailija
23.04.2018 |

Mihin aikaan tulee vaatimaan ulos aamuisin? Oletko itse aamuvirkku?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika turha avaus. Hanki lapsia, niin et enää kysele tuollaista.

Vierailija
2/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. Koiramme on aamun torkku, joudumme herättämään sen aina aamuisin ja se yrittää mennä peittonsa alle piiloon jatkamaan unia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä koirat tietävät talon säännöt, eivätkä tule ihmisiä herättelemään. En ikinä sallisi moista käytöstä.

Viime viikolla toinen koiristani oli hoidossa, ja oli joka aamu kuudelta herättänyt tämän (kokemattoman) hoitajan. Hän oli kuulemma heti noussut laittamaan koiralle ruokaa kuppiin, kun se vaikutti niin nälkäiseltä 😂

Vierailija
4/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos koira tulee herättämään, niin tiedän että sit on kiire pihalle ja mennään todella reippaasti ulos koska ripuli. Muuten nukkuu siihen mihin me ihmisetkin.

Vierailija
5/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli aikaisemmin ihana koira, joka eli lähes 14-vuotiaaksi. Ainoa "huono puoli" koirassa oli, että sillä oli aivan erilainen rytmi, kuin meillä. Koira väsähti illalla aikaisin ja halusi aamulla ulos siihen aikaan, kun olisimme vielä voineet kääntää kylkeä. Tähänkin tottui, mutta välillä toivoi, että koira olisi ollut aamu-unisempi.

Toiveemme toteutui, kun otimme edellisen koiramme jälkeen toisen, joka on samaa rotua ja sukupuolta. Koira poikkeaa kuitenkin lähes kaikessa muussa edeltäjästään. Hauskinta on se, että nykyinen koiramme on varsinainen aamuntorkku. Se käy hieman myöhemmin nukkumaan, mutta edes se ei selitä aamu-unisuutta. Koira saattaa kuorsata sängyssä vielä pitkään sen jälkeen, kun olemme nousseet. Välillä se pitää käydä lempeästi herättelemässä aamulenkille.

Koira ei ole mikään narkoleptikko tai muuten aneeminen, vaan todella reipas menijä. Se vain rakastaa aamu-unta ja kääntää aamulla usein vielä kylkeä, kun kuvittelemme, että nyt se heräsi. 

Ehdimme hyvin käydä oman heräämisen jälkeen rauhassa suihkussa ja pukea päälle sillä aikaa, kun koira vielä vetelee sikeitä. Kätevää!

Vierailija
6/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Töiden takia olen itsekin aamuvirkku, ja tästä johtuen kissamme ovat oppineet aamuvirkuiksi. Tästä taas seuraa, että vaikka olisin vapaalla, ja olisi varaa valita se "illanvirkku-aamunnuokku" -moodi, eipäs vaan onnistukaan, kun kissat alkaa vaatia sapuskaa 5.30. No, eipähän pääse unirytmi repsahtamaan pidemmälläkään lomalla...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

On, aivan ihana aamuvirkku, herättelee varovasti, tuijottaa mut hereille ja ilahtuu kun raotan silmää. Ja toinen koira on hassu aamutorkku, nousee vasta kun hihnoja kilistellään. Meidän talo pyörii täysin koirien ehdoilla, niin sen kuuluu mennäkin!

Vierailija
8/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen koirani on aamuvirkku, herää klo 9 aina, alkaa haukkumaan, ja vaatii, että muutkin herää.

Toinen koirani taas on iltavirkku, ja tulee öisin tökkimään kuonolla, että hänet pitää päästää ulos...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
23.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle kodinvaihtajana tullut koira oli edellisen omistajansa mukaan "aamuvirkku". Nykyään herää silloin kun minäkin, kuten kaikki muutkin koirani ovat tehneet. Eli ei vaikuta mitenkään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä seitsemän