Tekisittekö raskaustestin?
Meillä oli 25.3 seksiä ilman ehkäisyä (mutta ei yritetä" lasta). Luulen, että pari päivää sen jälkeen oli ovulaatio. Sen jälkeen on ollut kellertävää vuotoa (jollaista on ollut mulla alkuraskauksissa). Tänään ja eilen kylkeä on vihlonut joitain kertoja mitä viime raskaudessa tapahtui. Lisäksi kohdunkaulalla on tuntunut tylppiä tuntemuksia, kuten raskauksissa.
Kierto on ollut synnytyksen jälkeen pari viikkoa, ennen raskauksia kierto oli n 28pv. Tänään olisi kp 28.
Vieläkö odottelen menkkoja vai haenko testin iltakävelyn ohessa?
Miehelle en viitsi puhua, se ei koskaan ole uskonut, että olen raskaana...
Kommentit (9)
Mies ei siis toivo lisää lapsia tällä hetkellä, ehkä myöhemmin. Itse toivoisin lasta, mutta en ihan näin pian. Ja syy miksi oltiin ilman ehkäisyä: minua raskaus ei niin kovasti haittaisi ja mies on siinä uskossa, että jos mies ei tule, raskauden riski on HYVIN pieni (vaikka olen monta kertaa selittänyt, ettei näin ole)
Muutaman euron maksaa se testi niin en ole koskaan tajunnut miksi sitä testin ostamista pitää pohtia. Ostaa ja tekee ja sitten pohtii kun tietää vastauksen.
En vaan haluaisi käydä ostamassa testiä, asutaan pienellä paikka kunnalla (joo, mikä syy :,D facepalm)
Aika hyvin tunnet anatomiasi kun erotat vatsan nipistelyistä eron kohdunkaulan ja muun kohdun tai suolistosta.
Tilaa verkkoapteekista. Tulee parissa päivässä.
No joskos haen sen nyt illalla ja testailen aamulla.
Kiitos vastauksista!
Vierailija kirjoitti:
Aika hyvin tunnet anatomiasi kun erotat vatsan nipistelyistä eron kohdunkaulan ja muun kohdun tai suolistosta.
Tuntuu siis vähän samalta kun kohdunkaulan laajennus kierukkaa varten, mutta kivuton
En ollut raskaana! Imetys varmaan sekoittaa hormonitoimintaa
Tottakai teet, jos olet ollut suojaamattomassa yhdynnässä ja sinulla on alkuraskauden oireita, on syytä tehdä raskaustesti. En tiennytkään, että joku tekee tällaisestakin ongelman.