ampuuko kuohuviinipullon korkki heti täysillä seinään kun avaa metallinarut?
Kommentit (24)
Se korkki jää paikoilleen ja pullo lähtee kuin tykin suusta.
Ei,avaa narut rauhassa,kierrä pulloa pohjasta ja pidä toisella kädellä korkkia paikallaan
Ei. Jos pelottaa niin kannattaa jättää väliin.
Tuttava avaa kuoharit kylppärissä. Korkki lentää suihkuverhoon ja ei haittaa, jos ja kun juomaa kuohuu lattiallekin. En ole itse kokeillut, mutta vaikuttaa fiksulta.
Korkki voi tehdä jäljen seinään tai ainakin kattoon...
Ei pitäisi lentää, mutta joskus niin käy.
Olen avannut varmaan satoja pulloja, eikä koskaan ole käynyt noin. Paljon yleisempää on, että korkki on tiukassa. Avaan pullon varmuuden vuoksi altaan päällä, mutta jos pullo on asianmukaisesti jäähdytetty, se ei kuohu yli. Vain liian ämpimät tai ravistellut pullot roiskuttavat sisältöään avattaessa. Vinkiksi vielä, että jos korkki on tiukassa, kannattaa kääntää mieluummin pulloa, eikä korkkia.
Kyllä lentää, se on siksi paksumpi se pää, ettei mene niin helpolla vieraan pyllyreikään
Mies-man kirjoitti:
Ei,avaa narut rauhassa,kierrä pulloa pohjasta ja pidä toisella kädellä korkkia paikallaan
Irtoaako se sitten rauhallisesti tällä tavalla, ettei ammu? Mitenhän onnistuu jos paine on kova ja samalla yrittää pohjasta pyöritellä.
No, jos juoma on kylmää, eikä sitä pulloa ole ravistettu ja avaamisen suorittaa rauhallisesti, se korkki ei lennä yhtään mihinkään. Samppanja ei saa edes poksahtaa kun se avataan.
Peukaloa pidetään Korkin päällä, toisella kädellä kierretään metalli auki. Vaikka peukkuote pitää, suunnataan silti pois ihmisistä. Yleensä kohti kattoa.
Kerran korkki lähti heti kun aloin avaamaan rautalankaa. Yleensä otan korkin kouraan ja kiertämällä nitkuttelen nätisti irti. Olen sen verran tylsä tyyppi, että en pidä näyttävistä pullon avaamisista.
Meillä lensi korkki aurinkovarjon läpi avaruuteen. Onneks oltiin puutarhassa:)
Vierailija kirjoitti:
Peukaloa pidetään Korkin päällä, toisella kädellä kierretään metalli auki. Vaikka peukkuote pitää, suunnataan silti pois ihmisistä. Yleensä kohti kattoa.
Ja vedetään korkki hitaasti, paine poistuu sihisten.
Periaatteessa tuo on mahdollista, mutta minulle ei ole koskaan tapahtunut noin. Aina olen joutunut käsin korkin pyörittämään auki. Itse käytän sellaista taktiikkaa, että kääräisen pyyhkeen pullon ympärille ja avaan korkin sen suojissa. Eli jos korkki sattuisi ampumaan kovalla voimalla, niin se jäisi pyyhkeen sisään eikä tulisi ketään silmään.
Kaverilla kerrostalossa meni lattian läpi yläkerran naapurin olkkariin ja särki siellä vielä kristallilyhdyn :(
Vierailija kirjoitti:
Meillä lensi korkki aurinkovarjon läpi avaruuteen. Onneks oltiin puutarhassa:)
Meillä on tupareista muistona hassu pieni jälki keittiön silloin vastamaalatussa katossa.
Avaan aina vanhaan sotilastyyliin miekalla, eikä ne kovin voimakkaasti poksahtele. Kerran kyllä jo hieman maistissa huitaisin erään vieraan pään samalla irti, mutta se oli aika tylsä tyyppi eikä ketään haitannut. Vietiin se veneellä ketjuihin käärittynä ja lukittuna betonipainojen kera syvänteseen.
Nykyään juhlissa hieman aina pilailevat siitä semmoista sisäpiirivitsailua. "Hehheh, samppajaa tulee, nyt kaikki kauas ettei mämmikoura saa pipiä aikaan. Hahhaa. "
Mutta en ole huumorintajuton. Oikeastaan siitä tuli meille sellainen yhdistävä pikku salaisuus.
Hiilidioksidi ei sitoudu lämpimään nesteeseen, eli kaiken a ja o on juoman lämpötila. Kylmä skumppa ei poksahtele.
Ei. Mutta nettihän on täynnä "hauskoja" videoita aiheesta. Sieltä opiskelemaan.