Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä halvattua tämä tällainen lämmön sahaaminen on??

Vierailija
25.03.2018 |

Eilen päivällä alkoi flunssa rintakehässä ja nielussa olevalla kutisevalla raastinraudalla, lisäksi palelua, väsymystä yms. Tänään ei tuota raastinrautaa ole ollut, mutta aikamoista väsyneisyyttä, korvapainetta välillä, palelua ja kuivaa yskimistä joka päivällä oikein sattui keuhkoihin. Lisäksi tuo lämmön sahaaminen eli 36,6-37,4 ja tuo 37,4 oli tuossa 1h sitten.

Ihan outoa, nyt sitten arpomaan huomisen työpäivän kohtaloa, minua kyllä tarvittaisiin koska ryhmästä jo yksi työntekijä poissa huomenna..

T. Varhaiskasvatusalalta

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odota hetki, olo pahenee! Kuume nousee, paikkoja särkee eli influenssa

Vierailija
2/5 |
25.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Odota hetki, olo pahenee! Kuume nousee, paikkoja särkee eli influenssa

No eikö se olisi jo pahentunut influenssassa, alkoi kuitenkin "jo" eilen puoliltapäivin. Inhottavia kipuvihlaisuja ollut myös kropassa pitkin poikin, mutta muistelisin, että ne ikäänkuin kuuluvat asiaan flunssassa..

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
25.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No minulla paheni vasta kolmantena päivänä, sahasi ylös alas. Ja kun kuume ylhäällä niin sängystä ei päässyt ylös...

Vierailija
4/5 |
25.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmisellä saattaa aivan terveenäkin vaihdella lämpö noin asteen verran. 37.4c ei ole vielä kuumeeksi laskettavissa. Toki lievää lämpöilyä.

Vain itse voit tietää oletko työkuntoinen.

Vierailija
5/5 |
25.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tuo 37,4 jo tuntuu, jos normilämpö on 36,5 paikkeilla. Mutta eipä auta kuin seurailla, vatuttaa vaan tämmöinen kun ei ns kunnolla

tauti iske mikä tekee mahdollisen töistä pois jäämisen tod tod vaikeaksi. Ja sitten laahustaa puolivaloilla työpäivänsä ja kyttää kelloa kauanko vielä jaksettava ja kotona kaatuu punkan pohjalle, jeeeeee.

Ja kyllä, työterveyslääkärin suusta "ei se kuume ole ainoa kriteeri ja näin ne epidemiat kiertää ja pitkittyy" mutta silti!

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi neljä