Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi nykylapset on niin uusavuttomia ?

Vierailija
22.03.2018 |

vai onko vanhemmatkin jo ?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä voiko lapsista puhuttaessa käyttää termiä uusavuton. Eikös lapset noin lähtökohtaisestikin ole osaamattomia ja avuttomia monessakin eri asiassa siihen asti, että oppivat kuinka se tehdään? Uusavuttomaksi voisi kai luonnehtia aikuista joka ei osaa edes itselleen laittaa ruokaa, pestä pyykkiä yms.

Vierailija
2/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään ei tehdä asioita itse niin paljoa kuin ennen. Osittain vanhempien takia, kun ei anneta tehdä, ja osittain siksi että ei tarvitse tehdä.

Itse lapsuudessani isä opetti huoltamaan auton, ruohonleikkurin ja muut koneet, äidin kanssa oppi tekemään ruokaa, ompelemaan yms.

Pyrin opettamaan omillekkin lapsille hyödyllisiä perustaitoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johtuisiko siitä, ettei niiden anneta tehdä mitään?

Koomista on, kun 15-16-vuotiaidenkin kohdalla ihan vakavissaan ihmetellään, pärjääkö sen ikäinen itsekseen yön kotona?

Tuon ikäiset olivat joku vuosikymmen jo työelämässä ja parin vuoden päästä naimisissa ja pitivät omaa taloutta.

Vierailija
4/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan siksi kun niitä kohdellaan aivottomina taikinoina.

Vierailija
5/5 |
22.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkäikäinen sitten voi olla yksin yön?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi neljä