Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Palestiinalaisten sankariksi noussut teini tuomittiin vankeuteen israelilaissotilaan lyömisestä – ”Ihmiset järkyttyvät, koska he näkevät Tamimissa omat lapsensa”

Vierailija
22.03.2018 |

Palestiinalaisten sankariksi noussut 17-vuotias Ahed Tamimi tuomittiin torstaina kahdeksaksi kuukaudeksi vankeuteen Länsirannalla israelilaissotilaan lyömisestä ja potkimisesta, kertovat uutistoimistot.

Tamimista tuli joulukuussa palestiinalaisten sankari ja Israelin miehitystä vastustavan vastarinnan symboli, kun sosiaalisessa mediassa levisi video, jossa hän lyö ja potkii serkkunsa kanssa kahta israelilaista sotilasta kotitalonsa edustalla Nabi Salehin kylässä Länsirannalla.

Tamimi pidätettiin ja hän sai syytteet 12 rikoksesta. Yhteenoton aikaan Tamimi oli 16-vuotias. HS:ssa tammikuussa julkaistun jutun Tamimista voit lukea tästä linkistä.

”Miehityksen alla ei ole oikeutta!” käsirautoihin laitettu Tamimi huusi toimittajille sotilastuomioistuimessa lähellä Ramallahia.

Oheisella videolla näkyy tuomioon johtanut yhteenotto. Teksti jatkuu videon jälkeen.
Tamimin puolustus halusi oikeudenkäynnin julkiseksi. Pyyntö evättiin alaikäisen Tamimin suojelemiseksi.

Vankeustuomion lisäksi Tamimi joutuu maksamaan reilun tuhannen euron sakon. Vankeustuomiosta vähennetään pidätysaika joulukuusta lähtien.

Tamimin asianajajan mukaan syytetty hyväksyi kahdeksan kuukauden tuomion, kun osasta syytteistä luovuttiin.

”Kun he päättivät järjestää oikeudenkäynnin suljettujen ovien takana tiesimme, ettei hän tule saamaan oikeudenmukaista käsittelyä”, puolustusasianajaja Gaby Lasky sanoi BBC:n mukaan.

Myös Tamimin äiti ja hänen serkkunsa tuomittiin tapauksesta. Äiti tuomittiin niin ikään kahdeksaksi kuukaudeksi vankeuteen ja hänen serkkunsa 16 päiväksi.

Tamimin tapaus on herättänyt laajaa kansainvälistä huomiota. Esimerkiksi ihmisoikeusjärjestö Amnesty International on kutsunut Tamimia ”Palestiinan Rosa Parksiksi”. Parks oli kuuluisa afroamerikkalainen ihmisoikeusaktivisti Yhdysvalloissa.
”Tuomitsemalla Ahed kahdeksaksi kuukaudeksi vankilaan israelilaisviranomaiset ovat jälleen vahvistaneet piittaamattomuuden palestiinalaisten oikeuksista, eikä heillä ole aikomustakaan muuttaa tätä syrjivää käytäntöä”, Amnesty Internationalin Lähi-idän ja Afrikan varajohtaja Magdalena Mughrabi sanoi järjestön tiedotteessa.

Palestiinalaisen lastensuojelujärjestön mukaan Israel vangitsee ja asettaa syytteeseen vuosittain 500–700 alaikäistä palestiinalaista. Suurinta osaa syytetään kivittämisestä.

Tamimi ja hänen perheensä on tullut vuosien aikana tunnetuksi Israelin miehityksen vastustamisesta lähellä kotoaan. Kuvat Tamimista levisivät maailmalle jo 2012, kun hänet kuvattiin 11-vuotiaana heristämässä nyrkkiä israelilaissotilaalle. Armeija oli juuri pidättänyt hänen vanhemman veljensä.

”Kun eurooppalaiset näkevät vaalean ja sinisilmäisen tyttäreni, he ovat järkyttyneitä, koska he näkevät Tamimissa omat lapsensa. Tämä on rikkonut stereotyyppisen kuvan palestiinalaisesta kansainvälisessä yhteisössä”, Tamimin isä Bassem Tamimi kertoi uutistoimisto Reutersille.

Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua israelilaistenkin keskuudessa. Moni on kysynyt esimerkiksi sitä, olisiko sotilaan pitänyt lyödä takaisin. Toisten mielestä sotilas käyttäytyi ammattimaisesti.

”Israelin armeijan kunniaa ei tule talloa. Ei voi olla niin, että sotilaitamme nöyryytetään ja lyödään ja he eivät vastaa toimiin eivätkä pidätä heitä loukanneita”, Israelin kulttuuriministeri Miri Regev totesi aiemmin.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005614314.html

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan viisi