Sosiaalityöntekijät! Mitä opiskelitte sivuaineena?
Pitäisi pohtia sivuainekokonaisuuksia, mutta en tiedä mitkä olisi järkeviä. Toisaalta tekisi mieli opiskella jotain "älytöntä", kuten Aasian tutkimusta, vaikka esimerkiksi sosiaalipolitiikka olisi oikeasti järkevää.
Millä kriteereillä valitsitte sivuaineenne? Olisi myös mukava, jos myös kertoisitte mihin pääaineisiin päädyitte.
Kommentit (8)
Voit opiskella ihan mitä vaan, saat kuitenkin töitä :)
Sosiologia ja psykologia. Sosiologia oli alunperin pääaineeni, suoritin sitä kandiin asti. Sitten suoritin lisäksi psykologian perusopinnot ja niistäkin koen olevan hyötyä työssäni. Sosiologian opiskelu on auttanut enemmän myöhemmissä opinnoissa ja gradun teossa, koska sen kautta teoreettiset valmiudet ovat kehittyneet ja on ollut jotenkin paremmin ja syvällisemmin perillä yhteiskuntatieteellisen tutkimuksen kentästä.
Minulla oli aiempi maisterin tutkinto ( historiasta), joten sivuainetta ei tarvinnut. Olen kuitenkin lukenut sosiologiaa, psykologiaa jne.
Sossulle on hyötyä todella monista aineista. Kielet, psyka, sosiologia, vieraat kulttuurit, oikeustiede...
Juridiikkaa pitäisi opiskella koska lakien noudattaminen on monille vaikeaa.