Onko hoitajan työ kivempaa sairaalassa vai terveyskeskuksessa/lääkäriasemalla
Kommentit (4)
Sairaala on aika laaja työpaikka, löytyy vuodeosastoa, leikkaussalia, poliklinikkaa, psykiatrista puolta, päivystystä, tehoa... Eli aika paljon on laidasta laitaan työnkuvia sairaalassa. Ja sitten silläkin tietty iso merkitys, että mikä hoitaja olet.
Terveyskeskuksessakin riippuu tosi paljon siitä mikä hoitaja sä olet. Ei ole olemassa ammattia "hoitaja". Lähärit on tk-vuodeosastoilla tekemässä perushoitoa tai sitten vastaamassa puhelimeen ajanvarauksessa. Sairaanhoitajat monesti päivystää ja pitää sairasvastaanottoa. Terveydenhoitajat pitää vastaanottoa erillisellä ajanvarauksella ja toimii lääkärin työparina. Röntgenhoitajat on röntgenissä labrahoitajat labrassa.
Aika outo kysymys AP:lla. Ei tuohon voi vastata varmaan kukaan oikein mitään. :D
Terveyskeskuksessa on kaikki. Erikoissairaanhoidossa on perusterveydenhuollosta seulottu porukka. Toisaalta tietty terveyskeskus päivätyö!
Toiset tykkää mustikoista, toiset mansikoista.