Kannattaako tradenomiopinnot (pk-seutu)?
Kommentit (10)
Parempi työllisyys on jos jatkat tradenomiopintojen jälkeen vielä yliopistoon.
Millaista työtä haluaisit tehdä valmistumisrn jälkeen? Opiskeluaika on murto-osa työelämän vuosikymmeniin. Kannattaa miettiä opiskelut sen mukaan mihin alalle tai minkälaisiin töihin haluaisi tulevaisuudessa.
Oma kokemus on Haaga-Heliasta ja parasta mielestä on oppilaitoksen aktiivinen yhteistyö partneriyritysten kanssa. Koulu on erittäin työelämälähtöinen. Yritykset on aktiivisesti mukana erilaisissa projekteissa, hankkeissa ja harjoitteluohjelmissa. Kynnys koulusta suoraan työelämään on tehty mahdollisimman matalaksi.
Ei. Suoraan yliopistoon. Tradenomeja on aivan liikaa.
Vierailija kirjoitti:
merkonomi on parempi
Molemmissa on puolensa.
Jos pohjakoulutuksena on lukio/yo niin merkonomi opinnot kestää päiväopintoina vuoden ja tradenomiopinnot 3.5 vuotta. Eli merkonomi pääsee paljon nopeammin työelämään ja palkansaajaksi. Jos taas suuntaat julkiselle puolelle niin kuin moni nainen tekee niin tradenomi on soveltuva korkeakoulututkinto useampaankin tehtävään. Suomessa julkisen puolen työelämä on hyvin tutkintokeskeinen ja moneen toimeen tai virkaan vaaditaan määrätyntasoinen korkeakoulututkinto tai tarkemminkin määrätty tutkinto.
Mulla on useampi kaveri joka on päässyt suoraan merkonomiopintojen harjoittelusta pankkeihin töihin. Eli vuoden koulutuksella 2200-2300 euron bruttopalkkaan säännöllisessä sisätyössä. Ei paha. Toisaalta pankeissa puhutaan nyt paljon digitasaatiosta ja robotiikasta, todennäköisesti työvoiman tarve vähenee tulevaisuudessa.
Itse siis opiskelen tradenomiksi pidemmällä kaavalla, mutta olen sitä mieltä että ei voi sanoa suoraan kumpi koulutus on parempi. Riippuu henkilöstä, hänen elämäntilanteesta ja tavoitteista.
Tsemppiä opintoihin, valitset miten tahansa.
4
jotkut menestyneet kaupan alalla ilman kaupallista koulustustakin
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vesa_Keskinen
Keskinen kävi koulunsa Töysässä ja pyrki ylioppilaskirjoitusten jälkeen opiskelemaan Helsingin kauppakorkeakouluun, mutta ei saanut opiskelupaikkaa ja aloitti työt suvun omistamassa kaupassa.
Huomattavasti vaikeampi ponnistaa nousu-uralle kuin yliopisto/kauppispohjalta. Alasta ja yrityskulttuuristakin riippuu. Toki varmaan merkonomihommia parempi?
Nostan