Hoitajista vain 6 %:lla palkka alle 2000...
Mielestäni ihan ylipalkattuja. Ihan omista kulutustottumuksista kiinni, jos sillä ei pärjää!
Kommentit (35)
Tuolla toisessa ketjussa sitä ei ainakaan ymmärretty, vaikka keskustelijoina oli fm:iä, opettajia, toimistotyöntekijöitä, merkonomeja ja vaikka ketä. Älkää verratko omaa PERUSPALKKAANNE sairaanhoitajien KOKONAISANSIOIHIN.
Esim. osastonhoitajien keskipalkka 3500e. Lähde:Aamulehti. Osastonhoitajia ei ole paljoa, mutta aivan kohtuuton palkka verrattuna moneen muuhun todella korkeasti koulutettuun!
Ylitöistä ei makseta mitään eikä muitakaan lisiä ole.
Vai tarkoititko todella korkeasti koulutetulla kenties tohtoria? Mun miehellä on tuo 3500 palkka, hänellä on amk koulutus ja yksi alainen. Osastonhoitajalla on alaisia yleensä useita kymmeniä.
t: 13
tuo summa on siis keskipalkasta, ei suinkaan peruspalkasta. Laittamassasi summassa on siis kaikki lisät mukana.
sh
alalla 11 vuotta ja peruspalkka 1950. Lisineen max.2400e/kk. Ja olen urani huipulla!
No amk koulutuksen saaneelle 3500 on tosi kova palkka!
Minulla on 205 alaista ja kokonaispalkkani on noin 3000e.
Minun mieheni onkin MIES. Heillä se ei ole lainkaan edes hyvä palkka.
Minä (205 alaista) olen tosin vain opettaja...
katsoo edellisestä toteutuneesta verotuksesta VUOSITULOT. Sitten jakaa sen summan 12. Näin tulee kokonaisansiot, johon on huomioitu kaikki mahdolliset lisät ja korvaukset.
Rehtoreilla lienee useimmiten pari kymmentä alaista.
Sillä ei täällä helsingissä 3 lapsinen perhe kauheasti juhli.. mutta olen tyytyväinen. Mutta lisätyöntekijät olisivat tarpeen.
Vierailija:
Mielestäni ihan ylipalkattuja. Ihan omista kulutustottumuksista kiinni, jos sillä ei pärjää!
juu, itse asiassa hoitajien peruspalkka on 3900 ja siihen sitten viisinkertaisesti lisiä päälle. Ihan yhtä uskottava juttu.
menneet! Usein, kun näitä ketjuja lukee, huomaa vain kuinka vähän ihmiset yleensä mistään mitään tietävät. He eivät ymmärrä useimmiten palkoista (edes omistaan) eivätkä koulutuksista, eivät nimikkeistä, saatikka että toimenkuvista mitään. Miten minä epäilen, että tässäkin ketjussa ollut opettaja on laskenut alaisikseen oppilaat, haloo!!!! Tule ihmeessä korjaamaan, jos olen väärässä ja valista minua. Minkälaisessa opettajan työssä olet, jos sinulla on 205 alaista?
Sittehän se palkankorotus ei tulisi edes kalliiksi! Jos siis vain alle 6% tienaa alle 2000¿, ja Tehyhän vaatii sairaanhoitajille peruspalkaksi 2190¿.
Eli eihän tässä mitään hätää ole!
FM
Ja edelleen pitää paikkaansa, että on PLAJON päivätyötä tekeviä sairaanhoitajia. Kotisairaanhoito vaikka mainittakoon.
Kuntatalous kaatuu näihin palkanalennuksiin... :)))
Olen hoitaja ja minun peruspalkkani 1398¿/kk. Teen lyhennettyä työaikaa. Käteen jää n. 1000¿, jos ei tule yhtään lisiä. Lyhennetty työaika on oma päätökseni enkä ole sitä katunut. Vuoroja yritän tehdä jonkin verran, että käteen jäisi edes 1200¿. Joskus ahneuksissani jään tekemään lisävuoron, jos joku sairastuu (jos ketään muuta ei saada vuoroa tekemään) ja otan sen rahana.
Jos tekisin täyttä työaikaa peruspalkkani olisi n. 1700¿.